Objawy zakażenia SARS-CoV-2 i choroby COVID-19 w jamie ustnej

Na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego ukazało się przygotowane przez dr. n. med. Artura Błaszczyszyna z Katedry i Zakładu Chirurgii Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu streszczenie artykułów naukowych dotyczących objawów zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i choroby COVID-19 manifestujących się w obrębie jamie ustnej.

Jak zauważono, najczęstsze objawy zakażenia koronawirusem i choroby COVID-19 to gorączka, kaszel, duszność lub trudności w oddychaniu, zmęczenie oraz bóle mięśni. Rzadziej pojawiają się ból głowy, utrata smaku, węchu, ból gardła, biegunka, nudności lub wymioty.

W ponad 25% przypadków zakażenie manifestuje się również w jamie ustnej – większość objawów wynika z zaburzenia funkcjonowania układu odpornościowego i/lub związana jest z podatnością błony śluzowej jamy ustnej. – Najczęstsza forma manifestacji to pęcherze, owrzodzenia i złuszczające zapalenie dziąseł. Dość często występują bolesne, ale niekrwawiące owrzodzenia zlokalizowane na grzbiecie lub boku języka (tylko u 15% pacjentów owrzodzenia języka rozwijają się na powierzchni brzusznej). Wszystkie owrzodzenia i rany mogą również być wynikiem powstawania zakrzepów i zapalenia naczyń w jamie ustnej – czytamy.

Najbardziej w jamie ustnej manifestuje się zestaw objawów, przypominający zespół Kawasaki – to przede wszystkim rumień, suchość, łuszczenie się, pękanie i krwawienie błony śluzowej jamy ustnej, warg oraz język truskawkowy.

Najczęstszymi lokalizacjami zmian w COVID-19 są podniebienie i język, w dalszej kolejności – dziąsła i usta. Pacjenci zgłaszają ból w 75% przypadków.

Całe opracowanie znaleźć można na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Źródło: www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-MED>>>

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Kto chce zerwać Por
ARESZT DLA 40-LETNIE
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian