Obcokrajowcy leczą zęby w Polsce – atutem głównie niskie ceny

Turystyka stomatologiczna w Polsce nabiera rozmachu. Z roku na rok polskie gabinety odwiedza coraz więcej Niemców, Brytyjczyków a nawet Skandynawów. Cudzoziemców przyciągają niższe ceny, wysoka jakość leczenia oraz nowocześnie wyposażone, komfortowe gabinety. Między innymi dzięki temu rynek stomatologiczny w kraju rozwija się – według szacunków firmy PWR – o około 7% w skali roku. Co ciekawe, do Polski coraz chętniej przyjeżdżają się leczyć także… Polacy mieszkający na co dzień poza granicami kraju.

Cena – to ona w pierwszej kolejności decyduje o tym, że cudzoziemcy decydują się na leczenie stomatologiczne właśnie w Polsce. Koszty leczenia w Niemczech czy Anglii są kolosalne. Do tego stopnia, że np. nasz zachodni sąsiad za przejazd w obie strony, nocleg w polskim hotelu oraz leczenie zapłaci mniej niż za samo leczenie u siebie w kraju. Nie dziwi zatem, że pozycja Polski na mapie turystyki stomatologicznej jest coraz mocniejsza.

Jak zauważa dr n. med. Tomasz Szklarski, nie byłoby tak, gdyby chodziło tylko i wyłącznie o aspekt finansowy. – Faktem jest, że koszty leczenia w Polsce są często nawet dwukrotnie mniejsze jak np. w Niemczech, Szwajcarii czy krajach skandynawskich. Natomiast na końcu kluczowa jest jednak jakość leczenia, z jaką obcokrajowcy spotykają się w Polsce. Przy pierwszej wizycie decyduje koszt, ale gdyby po takiej wizycie pacjent był niezadowolony z zastosowanego leczenia, jego jakości, warunków z jakimi spotkał się w polskim gabinecie, to wiadomo, że więcej w Polsce by się nie pojawił. Tymczasem pacjenci z Zachodu wracają, a dodatkowo z każdym rokiem przybywa coraz więcej nowych – tłumaczy.

Rodacy – po pierwsze zaufanie i skuteczne leczenie

Ale nie tylko obcokrajowcy chętnie odwiedzają Polskę w celu leczenia stomatologicznego. Coraz częściej decydują się na to także rodacy mieszkający i pracujący na co dzień poza granicami kraju. Część z nich zdążyła się zetknąć z leczeniem stomatologicznym w kraju, w którym przebywają i podejmują decyzję o stomatologicznych wypadach do Polski. W tym przypadku to jednak nie cena decyduje o wizycie w polskim gabinecie, a skuteczne leczenie i zaufanie do polskich specjalistów.

Polacy mieszkający za granicą decydują się więc na leczenie stomatologiczne głównie ze względu na zaufanie do polskich lekarzy. Nie da się jednak ukryć, że koszty leczenia także mają znaczenie – np. w Niderlandach leczenie kanałowe kosztuje około 800 euro. Sporo, jak na oferowaną jakość leczenia.

Wzmożony ruch w Boże Narodzenie i wakacje

Są okresy, podczas których polskie gabinety stomatologiczne są szczególnie oblegane przez pacjentów z zagranicy.

 – Na pewno jest to okres świąteczno-noworoczny. Wówczas odwiedza nas wielu pacjentów, zwłaszcza Polaków pracujących i mieszkających za granicą, najwięcej z Niemiec i Holandii, którzy na Święta Bożego Narodzenia przyjeżdżają do rodziny. Tacy pacjenci rezerwują wizyty na ten czas z ogromnym wyprzedzeniem. Drugim takim okresem są z pewnością miesiące wakacyjne. Obcokrajowcy także na ten czas częściej rezerwują wizyty w gabinecie – mówi dr n. med. Tomasz Szklarski z gabinetu Dębowa 105 w Katowicach.

Według danych PWR, jeśli rynek zgodnie przewidywaniami nadal będzie się rozwijał o 7% w skali 12 miesięcy, w 2024 r. osiągnie poziom 15,6 mld zł. Nie ma żadnych wątpliwości, że turystyka stomatologiczna jest jedną z kluczowych gałęzi tego rozwoju.

Źródło: www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med>>>

Polska-IE: Podziel się...
Polish president lau
Koniec marzeń o zmi
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish