Obawy o ilość pracowników

Jak wynika z obserwacji, w pierwszym tygodniu roku, firmy w Irlandii, mogą mieć problemy z ponownym otwarciem po świąteczno-noworocznej przerwie.

Chodzi tu o ilość zakażeń koronawirusem, a ich dzienna liczba wskazuje, że tysiące osób przebywać będzie na kwarantannach. Chartered Institute of Personnel and Development Ireland utrzymuje, że dla wielu pracodawców, uruchomienie działalności w nowym roku, może stać się niemożliwe, gdyż zatrudnione tam osoby, będą na zwolnieniach lekarskich lub na kwarantannach.

Tak może się dziać przez pierwsze dwa do trzech tygodni roku, co wynika z przepisów o izolacji osoby zakażonej koronawirusem, więc w zależności od terminu zakażenia i stopnia nasilenia choroby, na kwarantannie przebywa się od 5 do 10 dni.

Już teraz wielu pracodawców zaczęło zmieniać grafiki pracy, szukają zastępstw, ale nie zawsze jest to możliwe, więc niektóre z zakładów pracy, zbliżają się ku decyzji o ograniczeniu godzin otwarcia. Mniej problemów mają firmy, w których istnieje możliwość pracy zdalnej, bo te sugerują zatrudnionym, aby obowiązki służbowe wypełniały w domach. Niestety w zakładach produkcyjnych, sklepach i punktach usługowych, taka możliwość nie istnieje, więc już wkrótce może się okazać, że część z nich, będzie działać tylko w wybranych godzinach.

To zła wiadomość dla całej gospodarki, gdyż odczuwać będzie kolejne ekonomiczne tąpnięcie, a jednocześnie zwiększy się obciążenie dla budżetu, który zmuszony będzie wypłacać znacznie większe kwoty w ramach zasiłków PUP. Mniej pracowników, skrócone godziny pracy, to też niedobry symptom dla pracodawców, bo próbując wyjść z pandemii, odzyskać sprawność po miesiącach zamknięcia, kolejny raz napotykają przeszkody, a te miała zmniejszyć szczepionka. Tak się nie stało i ilość zakażeń koronawirusem, jest obecnie większa, niż było to przed wprowadzeniem rządowego programy wakcynacji społeczeństwa.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Klienci musi być ś
Testy PCR. Prof. Bor
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська