Obawiają się zamknięcia po kilku tygodniach lub do końca roku

Po zapowiedziach rządu, iż „lockdown” zostanie przedłużony na cały luty, a może nawet na dłużej, wzrosła obawa właścicieli pubów, którzy boją się zamknięcia ich lokali do końca roku lub zamknięcia ich po kilku tygodniach, czy nawet miesiącach od otwarcia.

Wcześniej gabinet sugerował, iż sektory hotelarski i gastronomiczny będą tymi, które najdłużej mogą być nieczynne, a i nie określił do końca, jak miałoby to wyglądać w kwestii pubów. Ich właściciele są zdania, iż potrzebna jest teraz pełna informacja w tym zakresie, żeby mogli podjąć jakieś kroki lub działania. Obawy koncentrują się obecnie na zagadnieniu terminu otwarcia pubów, a jak zaznaczają, nie chcą otwierać tych miejsc na kilka tygodni, ale już na stałe.

Niektórzy z właścicieli pubów mówią otwarcie, że rząd, powinien przygotować pełną strategię wsparcia dla ich lokali, ale jednocześnie wyjaśnić, jakie plany snuje wobec całej branży.

Niedawno, bo w ubiegłą środę, premier Micheál Martin zapowiedział, iż puby i restauracje, mogą być zamknięte nawet do połowy maja, ale to niewystarczająca informacja uważają właściciele tych miejsc.

Co istotne, to obecnie pojedyncze głosy, ale wkrótce, oczekiwać można żądania zbiorowego, ponieważ opnie restauratorów, zbierane są przez centrale związkowe, które reprezentują branżę restauracyjną i pubów. Część opinii mówi też, iż sektor pubów, nie może pozwolić sobie na proponowane wcześniej rozwiązania, bo to generuje wyłącznie straty.

Jak stwierdził Emmet Lynch właściciel Hugh Lynch’s Bar w Tullamore, przygotowanie pubu do otwarcia, to koszty. Takie same ponoszone są podczas jego zamykania, bo zostają wtedy zapasy, a niektóre z nich, nie mogą być przechowywane przez dłuższy czas.

Emmet Lynch:

– To otwieranie i zamykanie jest najtrudniejsze finansowo, ponieważ jest to koszt sprowadzenia zapasów, a po kilku tygodniach…, jesteśmy zamykani i zapasy trafiają do śmieci.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Dla Irlandii kluczow
Mała rzecz, a ciesz
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian