O zimie w Irlandii

Teoretycznie zimę sezonu 2022 / 2023 możemy mieć łudząco podobną do tej poprzedniej, ale z prognoz długoterminowych wynika, iż nie będzie aż tak łagodna.

Chodzi o zmianę w trasach prądów oceanicznych, a te, chociaż nie zmieniły się istotnie, to jednak mają ogromny wpływ na irlandzką wyspę, a co się z tym nierozerwalnie wiąże, kształtują jej klimat. Synoptycy są jednak przekonani, że do końca roku, więc jeszcze w grudniu, nie będziemy mieli do czynienia z wieloma dniami z przymrozkami, a noce w większości powinny charakteryzować się temperaturami powyżej zera.

Trochę inaczej będzie w styczniu 2023 roku, bo o ile pierwsza połowa nadal będzie stosunkowo ciepła, a nadal jesteśmy w sferze prognoz długoterminowych, czyli wielce niedokładnych, to już dwa ostatnie tygodnie pierwszego miesiąca przyszłego roku, mają pokazać zimowe oblicze, czyli może przydarzyć się mróz do minus 5 lub 7 stopni Celsjusza, ale przede wszystkim na północny i wschodzie kraju. Dzielnice zachodnie i południowe nieco cieplejsze, jednak również z przymrozkami do ok. minus 5 stopni.

Luty to podobno prawdziwa zima, która może dać się nam we znaki, albowiem zimno będzie i w nocy i w dzień, a prawdopodobieństwo opadów śniegu będzie wysokie. Powodem będzie zetknięcie się wilgotnego powietrza znad Oceanu Atlantyckiego, a to przyniesie Golfsztrom z północnymi niskimi temperaturami.

Luty jest na szczęście miesiącem krótkim, a już w marcu doczekać się mamy prawdziwego wybuchu wiosny i temperatur wyższych niż średnie dla tego miesiąca. Prawdziwie ciepło stanie się jakoby po połowie trzeciego miesiąca kolejnego roku i wtedy wyspę zaleje fala gorących podmuchów, jakie przyniesie rosnąca w siłę zmiana prądów nad Afryką.

To poczekamy i zobaczymy, czy amerykańskie służby meteo miały rację. W tym roku nie pytamy o zdanie prognostów z Gis Meteo, czyli z rosyjskiej agencji ds. prognozowania pogody, a powód jest chyba prosty.

Bogdan Feręc

Źr: NOAA

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Sinn Féin proponuje
Realny wpływ opozyc