O poniedziałku wracają badania NCT

Minister transportu Shane Ross potwierdził, że od poniedziałku 8 czerwca rozpocznie się stopniowe uruchamianie the National Car Testing Service (NCTS).

Badania NCT pojazdów prowadzić będzie na początku 15 centrów badań, a kolejne uruchamiane zostaną po zakończeniu prac modernizacyjnych. 8 czerwca będą mogły działać ośrodki the Driver Theory Test (DTT), więc teoretycznie, przyszli kierowcy będą mogli rozpocząć zdawanie testów teoretycznych na prawo jazdy. Minister Ross podkreślił jednak, że ośrodki testowe dla kierowców nie będą uruchomione natychmiast i na pełną skalę, ponieważ muszą wcześniej zostać odpowiednio przygotowane do wymogów dystansu społecznego, a i jednocześnie egzaminy zdawać będzie mniejsza ilość kursantów.

Shane Ross:

– Mogę zapewnić kierowców uczących się, że urzędnicy z mojego Departamentu i Urzędu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego analizują wszystkie dostępne opcje, aby jak najszybciej rozpocząć egzaminy na prawo jazdy. Restrykcje obowiązujące będą też stopniowo zdejmowane, co w późniejszym terminie zmniejszy kolejki oczekujących na egzaminy.

Zarówno w ośrodkach NCTS, jak i DTT zmienione zostaną też zasady wnoszenia opłat, a tych dokonywać należy online lub za pośrednictwem poczty i przelewów bankowych, ponieważ kasy pozostaną zamknięte. Shane Ross poinformował jednocześnie, iż nie wróci jeszcze usługa egzaminów praktycznych na prawo jazdy, a ma to związek z dystansem społecznym, który nadal wynosi 2 metry.

Minister transportu nakreślił też zasady, jakie obowiązywać będą w ośrodkach badań NCT, gdyż w pierwszej kolejności przyjmowane będą pojazdy, których badania techniczne skończyły się najwcześniej, czyli w marcu. Rejestracja w systemie the National Car Testing Service będzie także lekko zmodyfikowana i to system, na podstawie terminu zakończenia się badań technicznych określi, kiedy samochód przejdzie badanie.

Od 8 czerwca ponownie otwarte zostaną następujące centra NCT: Little Island i Blarney w Cork, Galway, Limerick, Waterford, Letterkenny, Athlone, Ballina, Naas, Drogheda, Derrybeg w Donegal, a w Dublinie – Northpoint 1, Northpoint 2, Deansgrange oraz Fonthill.

Kolejne informacje o uruchamianiu centrów NCT oraz ośrodków egzaminacyjnych podawane będą na stronie: www.ncts.ie.

Bogdan Feręc

Źr: NCTS/Dept. of transport

Polska-IE: Udostępnij...
Jak woda wpływa na
NOWY TOMYŚL - SZYBK
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish