Od jutra nowy system podróży po Europie. Co trzeba wiedzieć?

Po kilku miesiącach prac, które na początku toczyły się w Komisji Europejskiej, a następnie w państwach członkowskich, 8 listopada, czyli jutro, wchodzi w życie nowy system, który pomoże w bezpiecznym uruchomieniu ruchu lotniczego nad Europą i pozwoli podróżnym, zapoznać się z covidowymi zagrożeniami w państwach UE.

Unijny system przyjęty został 13 października, ale trochę trwało, aby przystosować kraje członkowskie do nowych zasad, więc dopiero jutro, zacznie obowiązywać w całym bloku. Wprowadzone zostają oznaczenia kolorami, od zielonego do szarego, gdzie ten ostatni oznacza, pełną blokadę któregoś z państw.

Zasady, jakie obowiązywać będą na terenie całej Unii Europejskiej, cotygodniowo aktualizować będzie Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, które w każdy czwartek, wyda komunikat, o stanie epidemiologicznym w krajach członkowskich.

Najczęściej na europejskiej mapie pojawiać się będą kolory zielony, pomarańczowy i czerwony, a dwa pierwsze, właściwie znoszą dwutygodniową kwarantannę po przylocie do miejsca docelowego, o ile lokalne przepisy, nie mówią inaczej. Poziomy oznaczeń wydawane będą w oparciu o 14-dniową zachorowalność na Covid-19 i będą też wskaźnikiem tendencji w poszczególnych państwach UE.

Podróż z państwa oznaczonego kolorem zielonym oznacza, że nie trzeba izolować się po dotarciu do celu, więc kwarantanna, nie obowiązuje. Kolor pomarańczowy, również oznacza brak kwarantanny, ale jeżeli przedstawi się negatywny wynik testu, który wykonany został najpóźniej na trzy dni przed przybyciem do miejsca docelowego. Test musi być wykonany „z własnej woli”, co powiedział minister transportu Eamon Ryan. O ile podróżny nie będzie posiadał ze sobą wyniku, otrzyma nakaz 14-dniowej izolacji.

W poziomie czerwonym dwutygodniowa kwarantanna jest obowiązkowa, ale o ile podróżny podda się badaniu w kierunku koronawirusa, a test da wynik negatywny, można będzie odstąpić od izolacji. Taki test należy wykonać pięć dni po przylocie.

Dzieci poniżej 6 roku życia, zwolnione są z wykonywania testów, niezależnie od strefy, z jakiej przyleciały.

Skąd od jutra będzie można przylecieć do Irlandii, z pominięciem kwarantanny? Z ostatniego komunikatu ECDC wynika, że państw unijnych, oznaczonych kolorem zielonym, nie ma, ale są pomarańczowe. Do tych zaliczono obecnie tylko Finlandię i Norwegię oraz niektóre obszary Grecji. Reszta Unii Europejskiej znajduje się w oznaczeniu czerwonym, co potwierdza grafika ECDC.

Bogdan Feręc

Źr: ECDC/Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian