O ile droższe jest użytkowanie samochodu?

Wzrost cen paliw i części zamiennych do samochodów, ale też cen usług związanych z naprawami pojazdów przyczynił się do podniesienia ogólnych kosztów eksploatacji aut.

Ceny benzyny i oleju napędowego są na rekordowych poziomach, a to w połączeniu z inflacją w całym sektorze motoryzacyjnym daje nam istotną różnicę w cenie eksploatacji samochodu. Na obniżenie kosztów użytkowania prywatnego samochodu nie wpłynęła specjalnie obniżka akcyzy, więc obecnie za możliwość jazdy własnym autem płacimy o średnio 500 € więcej, niż było to 12 miesięcy temu.

Według najnowszego badania cen paliw przeprowadzonego przez AA Ireland cena oleju napędowego wzrosła od zeszłego roku o 37,5 procent, a benzyny o 26,5 procent. Pomimo obniżenia podatku akcyzowego na paliwo średnia cena oleju napędowego wynosi obecnie 194,6 centa za litr, natomiast średnia cena benzyny to 191,9 c.

Na niektórych stacjach paliwowych w Irlandii cena benzyny przekracza od wielu miesięcy 2 €, a powodem są wysokie ceny surowca na światowych giełdach, co podkreśla AA Ireland.

Co ważne, po chwilowym uspokojeniu się giełd ropa naftowa ponownie zaczęła notować wzrosty, a jej cena przekroczyła już poziom 110 $ za baryłkę i trend wzrostowy zaczął się obecnie umacniać.

Kiedy minister finansów Paschal Donohoe zapowiedział obniżenie akcyzy na paliwa, podkreślał, iż będzie to wyraźnym wsparciem dla gospodarstw domowych, ale obniżka pochłonięta została przez kolejne wzrosty cen i 20 centów dla benzyny oraz 15 centów dla oleju napędowego, zniknęło szybciej, niż pojawiła się decyzja. Jeżeli obliczyć faktyczny stan podwyżek cen paliw, to w Irlandii tankowanie baku samochodu z silnikiem diesla kosztuje teraz średnio 2000 € rocznie, czyli o 530 € więcej, niż przed rokiem, a podobnie ma się sytuacja w przypadku benzyny i średni koszt paliwa w roku wynosi już 2300 €, czyli o 480 € więcej.

Wiele organizacji i osób z zadowoleniem przyjęło obniżkę cen na przejazdy komunikacją publiczną, ale w kraju nadal jest liczna grupa, która nie ma alternatywy dla podróży własnym samochodem, więc wciąż muszą mierzyć się z wysokimi kosztami eksploatacji samochodów. Co istotne, a nie ma jeszcze szczegółowych danych w tym zakresie, ilość podróży komunikacją publiczną, wcale nie wzrosła kolosalnie, więc środek jest przydatny, jednak wciąż nie został odpowiednio skonsumowany.

Specjaliści ds. rynku paliwowego w Irlandii przewidują, iż ceny paliw pędnych nadal będą wzrastać, a powodu upatruje się obecnie w wojnie na Ukrainie i problemach z transportem surowej ropy do państw uzależnionych od oleju skalnego. W przypadku Irlandii, ceny paliw właściwie w całości importowanych z zagranicy, wpływać będą na ogólną sytuację ekonomiczną kraju, co oznacza, że inflacja wciąż będzie wzrastać. Może być to sygnałem, że wzrosną ceny wszelkich nośników energii, ale i ceny innych produktów, w tym artykułów żywnościowych.

Bogdan Feręc

Źr: AA Ireland

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Europejski atak na S
Przerwa na karmienie
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська