Nuta nadziei na porozumienie

W optymistycznym tonie mówi się w ostatnich kilku dniach o rozmowach w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i nawet premier Johnson dał sygnał, iż jest możliwy konsensus.

Dzisiaj w Brukseli będzie miała miejsce kolejna tura rozmów, a ta ma zakończyć się przed rozpoczynającym w czwartek szczytem U-17, by można było przedstawić szefom państw propozycję przyszłej umowy wyjściowej.

W notatce Johnsona, jaką ten przesłał swoim ministrom, zawarł stwierdzenie, że chociaż do porozumienia droga jest jeszcze daleka, to widać na horyzoncie możliwość ugody, czyli Brexitu w terminie i z umową.

Podobnego zdania są unijni negocjatorzy, ale zaznaczają, że wiele kwestii nie było jeszcze omawianych, a na to potrzebny jest czas. UE zaznacza jednak, iż dołoży starań, by proces dochodzenia do porozumienia był owocny i zakończył się podpisaniem umowy brexitowej.

Jednym z ważniejszych punktów spornych pozostaje kwestia ceł, ale proponuje się w tej kwestii rozwiązanie, które może przyspieszyć porozumienie. Na to jednak muszą zgodzić się szefowie 27 krajów UE, a propozycję ujrzą już jutro na spotkaniu w Luksemburgu.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Podziel się:

Premier Varadkar pod
Firmy wstrzymują in
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn