NTA musi cofnąć decyzję i dać osobom dojeżdżającym do pracy ulgi na bilety

Senator z Fine Gael John McGahon wzywa Krajowy Urząd Transportu (NTA) do cofnięcia decyzji o niewprowadzaniu trzydniowego biletu ulgowego dla osób planujących pracę na odległość i pracę zdalną.

Krajowy Urząd Transportu potwierdził, że nie rozważa już wprowadzenia elastycznego biletu, który pozwala na ulgi podatkowe, i rozważa teraz inne opcje.

Senator McGahon, który wzywa ministra Eamona Ryana do interwencji, powiedział:

– Jestem bardzo rozczarowany, że NTA wyciąga wtyczkę z wprowadzenia elastycznego biletu ulgowego dla osób dojeżdżających do pracy. Koncepcja trzydniowego biletu ulgowego jest czymś, za czym opowiadałem się od pierwszego tygodnia w Seanad. Przez ostatnie 18 miesięcy komunikowałem się z NTA, który na każdym etapie potwierdzał, że ​​chce wprowadzić taki bilet i opracował techniczne aspekty jego wdrożenia. Na pewnym etapie Urząd zapytał, czy wymagałoby to zmian legislacyjnych, a ja zapytałem ministra Paschala Donohoe i jego urzędników, którzy potwierdzili, że żadne zmiany legislacyjne nie będą wymagane. Na żadnym etapie NTA nie potwierdzono, że nie będzie to wykonalne, a w październiku 2021 r. potwierdzono, że opracowano szczegóły, by wprowadzić bilet flexi na koniec pierwszego kwartału i początek drugiego kwartału 2022 r. Wzywam NTA do ponownego rozważenia decyzji, którą podjęli w tym tygodniu. Jest to całkowicie nie do przyjęcia i głęboko niesprawiedliwe dla tysięcy osób dojeżdżających do pracy z całego kraju, które muszą wydawać pieniądze na bilety miesięczne i roczne, podczas gdy mogą podróżować do biura tylko przez dwa lub trzy dni w tygodniu. Potrzebujemy bardziej innowacyjnego podejścia do sprzedaży biletów, aby lepiej zaspokajać potrzeby osób dojeżdżających do pracy, dla których tydzień pracy zmienił się całkowicie od czasu Covid-19. Coraz więcej osób pracuje z domu i musimy zastanowić się, co stało się nową normą pracy. Rząd jest zaangażowany w zachęcanie do korzystania z transportu publicznego w ramach naszej walki ze zmianami klimatycznymi. Osoby dojeżdżające do pracy, które potrzebują biletu tylko na część tygodnia, po prostu nie będą zmotywowane do korzystania z transportu publicznego ze względu na pieniądze, które musieliby przeznaczyć na pełny bilet. Szukam teraz pilnego spotkania z NTA i ministrem transportu, klimatu, środowiska i komunikacji Eamonem Ryanem. Należy to rozwiązać i jak najszybciej wprowadzić jakiś system elastycznych biletów dla osób dojeżdżających do pracy. Mówią, że nigdy nie marnuj dobrego kryzysu, ale jeśli NTA nie odwróci tej decyzji, zmarnuje okazję, jaką stwarza pandemia, aby zapewnić osobom dojeżdżającym do pracy większą elastyczność i opłacalność oraz zachęcić do lepszego korzystania z transportu publicznego.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська