NPHET zaleca rządowi 5 poziom. Nowe kajdanki są już gotowe

Poznaliśmy stanowisko Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego, który jest przekonany, że tylko wprowadzenie 5 poziomu ograniczeń, pomoże w opanowaniu sytuacji.

Taka właśnie rekomendacja, czyli wprowadzenie 5 poziomu ograniczeń na okres 6 tygodni, która powędrowała do Leinster House, a na tej podstawie, podjęte zostaną decyzje o kolejnych krokach w sprawie koronawirusa. Wg Irish Times decyzja NPHET zapadła już wczoraj, jednak Zespół uznał, iż opublikuje ją dopiero kiedy zapozna się z nią rząd.

Do tej pory nie ma jednak oficjalnego potwierdzenia, iż taka jest rekomendacja NPHET, ale dwa niezależne źródła rządowe potwierdzają, że dokument w tej sprawie, jest już znany gabinetowi Micheála Martina.

Decyzja Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego podyktowana jest jakoby stale rosnącą ilością przypadków zakażeń koronawirusem, ale i wzrastającą obawą o możliwości leczenia tych przypadków w irlandzkich szpitalach.

Obecnie dokument znajdować się ma w rękach ciała doradczego rządu, które zajmuje się kwestiami koronawirusa, a po wydaniu swojej oceny, dokument może być omawiany przez rząd. Problem polega jednak na tym, że premier Martin, nadal przebywa na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli. Nie jest więc pewne, czy rząd, zajmie się tą sprawą dzisiaj, czy może wstrzyma się do powrotu do kraju szefa gabinetu.

Wcześniej zapowiadano jednak, że rząd, daleki jest od podjęcia decyzji o podniesieniu poziomów zagrożenia dla całego kraju, więc może się okazać, iż rekomendację NPHET częściowo odrzuci, a zdecyduje się na wprowadzenie dodatkowych ograniczeń, pozostawiając kraj na poziomie trzecim.

Aktualizacja:

Premier Micheál Martin w komentarzu do tej sprawy powiedział, że rząd rozważy zalecenie NPHET, a stanie się to na jutrzejszym posiedzeniu Rady Ministrów i po spotkaniu z liderami ugrupowań koalicyjnych. Martin nie wykluczył spotkań z innymi przywódcami partii parlamentarnych.

*

Chyba trzeba teraz przyznać rację byłemu ministrowi budownictwa, Eoghanowi Murphy, który mówił, że NPHET, straszy mieszkańców wsypy i wywołuje w nich obawy.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Polska-IE: Udostępnij
Profesor Mirosław M
DPD tworzy nowe miej
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian