NPHET odstawiony na boczny tor

Minister zdrowia Stephen Donnelly postanowił powołać nową grupę ekspertów, która odpowiedzialna będzie za wprowadzenie szybkich testów antygenowych, co pozwoli, na ominiecie zaleceń Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego.

O ile ministerialni eksperci stwierdzą, że testy antygenowe, są tak samo dobrym wskaźnikiem stanu zdrowia społeczeństwa, a jednocześnie pozwolą wyłapać osoby zakażone, odizolować je, czyli zabezpieczyć środowisko, w którym przebywały i miały możliwość transmisji wirusa, to może być to na tyle skuteczne, by w kraju, obostrzenia były stopniowo i szybciej, niż jest to obecnie zaplanowane, znoszone.

Co należy z dużą mocą podkreślić, ruch ministra zdrowia, jest odpowiedzią na wielomiesięczne spory z Krajowym Zespołem ds. Zdrowia Publicznego, a te sprowadzały się do tego, że NPHET i naczelny lekarz kraju, nie byli skłonni rekomendować szybkich testów antygenowych, jako jednej z metod walki z pandemią.

O ile zespół ministra Donnelly’ego zaleci wprowadzenie szybkich testów antygenowych, te wejdą bardzo szybko do użycia, a gabinet wprowadzić ma zasadę, że w pomieszczeniach, posiłki spożywać będą mogły osoby zaszczepione i z negatywnym wynikiem testu w kierunku koronawirusa. To z kolei po pierwsze ominie zalecenie NPHET, a po drugie, da możliwość dostępu do restauracji i pubów znacznie większej ilości osób.

Podobne zasady rząd chciałby wprowadzić w zakresie podróży międzynarodowych i testować wszystkie osoby przylatujące oraz odlatujące z kraju. W pełni zaszczepieni mieliby wybór w Irlandii, więc mogliby skorzystać z testu lub odrzucić taką propozycję.

Jak wiemy, dr Tony Holohan i NPHET, wciąż odrzucają metodę szybkich testów antygenowych, jako sposobu na ograniczenie ilości zakażeń, a są przekonani, że tylko system szczepień i ich potwierdzenie, powinno być paszportem do wejścia do restauracji oraz pubu.

Co ciekawe, dr Holohan, wyraził swoje niezadowolenie z decyzji ministra zdrowia w zakresie powołania nowej grupy ekspertów, a może to wywołać poważny konflikt na tej linii, a nawet spowodować odejście naczelnego lekarza kraju z zajmowanego stanowiska.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Unia Europejska nie
Czynszowa radość p