NPHET nie chce testów antygenowych w dyskontach

Ponownie mamy spór na linii rząd – Zespół ds. Zdrowia Publicznego, a ten, kolejny już raz pokazuje, że nie ma na tym polu wspólnych opinii, więc wprowadzany jest chaos.

Kiedy minister zdrowia Stephen Donnelly zaproponował, aby testy antygenowe, które do powszechnego użycia wprowadza gabinet Micheála Martina, doczekały się dopłaty ze Skarbu Państwa w wysokości 3 lub 4 euro i były dostępne nawet w dyskontach spożywczych, w tym w Aldi oraz Lidl, takiemu rozwiązaniu sprzeciwił się szef NPHET dr Tony Holohan.

Rząd, poprzez dopłaty do testów antygenowych, chce je spopularyzować, a jednocześnie uważa, że pomoże to w ograniczeniu transmisji i wyłowieniu osób zakażonych ze społeczeństwa. W konsekwencji takiego postępowania może się okazać, że krok jest znacznie bardziej opłacalny dla całego kraju, niż koszt samych dopłat i sporne miejsca, w których testy miałyby być sprzedawane.

Innego zdania jest natomiast dr Tony Holohan i naczelny lekarz kraju stwierdził, iż testy, żeby miały pożądany skutek, powinny przeprowadzone być prawidłowo. Jeżeli tylko część osób, które nabędzie test antygenowy w supermarkecie, przeprowadzi go źle, możemy mieć do czynienia ze stale narastającą ilością zakażeń, więc nie będą one pod żadnym względem pomocne.

Wg Holohana, może być też tak, że szybkie testy antygenowe, doprowadzą do wzrostu zakażeń na poziomie krajowym, bo przeświadczenie osób, które poddadzą się badaniu osobistemu, może skłaniać ich do zachowań ryzykownych. Może być też tak, iż pomimo pozytywnego wyniku badania testem antygenowym, które przeprowadzone będzie w domu, wynik zostanie zatajony, czyli osoba zakażona, świadomie przekazywać będzie koronawirusa innym.

NPHET wyraża obawy, czy takie podejście Departamentu Zdrowia jest właściwe i proponuje, by testy, wykonywane były przez osoby ze specjalnym przeszkoleniem. Można je wprowadzić np. do aptek, a w tych, to personel pobierze wymaz, ale i do wszystkich ośrodków zdrowia, gdzie pielęgniarki, również mogą pobrać materiał do szybkiego badania. W obu przypadkach, kiedy wynik będzie pozytywny, osoba automatycznie skierowana zostanie na potwierdzenie wyniku badaniem PCR, więc całość testów będzie pod kontrolą.

Departament Zdrowia, do tej pory, nie zmienił swojej opinii w tym zakresie i przesłał odpowiednie dokumenty do Ministerstwa Wydatków Publicznych, by ten zaopiniował poziom dotacji i dopłaty do testów antygenowych, które będą sprzedawane w dyskontach spożywczych.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie / The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська