NPHET chce zmusić rząd do zamknięcia sklepów

Rząd wprowadzając zmodyfikowany poziom piąty ograniczeń, pozwolił, aby czynne pozostały zbędne sklepy, więc stanął w opozycji do zaleceń Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego.

W tym jednak przypadku możemy doczekać się zmian, ponieważ wśród członków Zespołu rośnie obawa, że wirus rozprzestrzenia się obecnie bardzo szybko, a święta przyczynią się do kolejnych wzrostów. Sposobem na zatrzymanie fali zakażeń ma być ponowny pełny „lockdown”, więc zamknięcie wszystkich sklepów, które nie zostały uznane za niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania kraju i mieszkańców.

NPHET forsuje obecnie swoje zalecenie i zapowiada, że wywierać będzie presję na gabinet, by ten, od 26 grudnia, wprowadził dodatkowe ograniczenia, czyli zamknął sklepy.

Kolejnym powodem dla takiego działania ma być potwierdzenie, iż w Irlandii zanotowano już przypadki nowego szczepu koronawirusa, który jest odmianą brytyjską, a pojawił się we wschodniej części kraju.

Informację przekazał naczelny lekarz kraju dr Tony Holohan, który stwierdził, że NPHET, zaleca rządowi, nałożenie dodatkowych ograniczeń, by powstrzymać wzrost ilości zakażeń. Zespół rozumie, iż wiązać się to będzie z ostrzejszymi zasadami, ale należy pamiętać, że tylko w taki sposób jesteśmy w stanie, powstrzymać przenoszenie wirusa na kolejne osoby, ponieważ szczepionka, która wejdzie do użycia, dostępna będzie w ograniczonym zakresie. Dr Tony Holohan dodał, że pod uwagę należy wziąć fakt, iż czynnik przenoszenia wirusa, jest obecnie znacznie wyższy, niż było to w marcu tego roku, kiedy czynnik „R”, był niższy od obecnego o 7 do 9 procent. Aktualnie czynnik przenoszenia „R” wynosi 1,6, a NPHET spodziewa się, że wzrośnie on w okresie poświątecznym do 1,8.

Dyrektor medyczny w Departamencie Zdrowia dr Tony Holohan winą za obecny stan rzeczy obarcza utrzymywanie kontaktów towarzyskich, a siedliskiem zła, mają być puby i restauracje, bo i te miały przyczynić się do wzrostu liczby przypadków zakażeń.

Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego obawia się też o możliwości służby zdrowia, bo przytłoczona dużą ilością przypadków, może mieć problemy, aby pomóc wszystkim, którzy wymagać będą leczenia szpitalnego.

Bogdan Feręc

Źr: NPHET/PA Media

Polska-IE: Udostępnij
Polish unemployment
Wesoły nam dzień d
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian