NPHET chce więcej restrykcji

Obawy Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego budzi wciąż wysoka ilość zakażeń, a duża ilość spotkań towarzyskich, może zwiększyć liczbę transmisji, uważa naczelny lekarz kraju.

Z tego powodu i potencjalnie wyższego zagrożenia wariantem Omicron, NPHET chce zalecić rządowi, aby wprowadził w najbliższym czasie większą ilość ograniczeń, co pomoże w opanowaniu sytuacji. Kraj, wg członków Zespołu, nadal „podatny jest” na wzrost ilości zakażeń Covid-19, a i występuje „ogromna niepewność” w zakresie najnowszej odmiany koronawirusa, co może przyczynić się do kolejnego wzrostu transmisji i covidowych zachorowań. Zbyt dużo jest również „spotkań towarzyskich”, bo i one zaburzają proces ograniczenia transmisji, więc ilość przypadków jest „bardzo, bardzo wysoka”.

Na dzisiejszym spotkaniu Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego, dokonany zostanie przegląd przypadków zakażeń i hospitalizacji, a na tej podstawie, NPHET może wydać kolejne zalecenia, by rząd mógł, o ile zaistnieje w nim taka wola, wprowadzić dodatkowe obostrzenia.

Jak powiedział naczelny lekarz kraju dr Tony Holohan, analizuje się obecnie, jak wprowadzone do tej pory środki bezpieczeństwa zdrowotnego, wpływają na ograniczenie liczby zakażeń, jednak wyniki przeglądu znane będą za kilka dni.

Dr Tony Holohan:

– Wśród wszystkich rozważań będą też ograniczenia w okresie przedświątecznym. Będziemy brać pod uwagę dane dotyczące Delty i pojawiające się niepewności, jakie mamy wokół tego nowego wariantu.

Mówi się też, że w NPHET powstanie zimowy plan radzenia sobie z Covid-19, więc w najbliższym okresie, środki bezpieczeństwa zdrowotnego, mogą być podniesione do wyższego poziomu.

W Irlandii potwierdzony też został jeden przypadek zakażenia nowym wariantem koronawirusa, ale jak dodaje NPHET, nie ma dowodów, że nastąpiła transmisja na inne osoby. Obecnie przeprowadzane są badania i śledzi się kontakty osoby zakażonej Omicronem, więc NPHET i HSE, intensywnie badają sprawę tego przypadku.

Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego poinformował również, że tempo zakażeń w ujęciu ogólnym lekko spowolniło, co nie oznacza, że sytuacja uległa poprawie. Odnotowano natomiast wzrost ilości potwierdzonych zakażeń w grupie wiekowej 5 – 12 lat, ale spowodowane jest to znacznie większą ilością wykonywanych testów wśród dzieci.

Dr Ronan Glynn, czyli zastępca naczelnego lekarza kraju przypomniał rodzicom i opiekunom, aby ich pociechy, od trzeciej klasy szkoły podstawowej wzwyż, nosiły podczas zajęć szkolnych maski, co ograniczy możliwość zakażenia koronawirusem. Szkoły mają zaś przeprowadzać cykliczne i intensywne przewietrzanie oraz zwracać uwagę na zachowanie innych środków bezpieczeństwa, w tym na zachowanie dystansu wśród uczniów i nauczycieli.

Wicepremier Leo Varadkar powiedział natomiast, że nie widzi obecnie podstaw do wprowadzania kolejnych ograniczeń, a i raczej sceptycznie podchodzi do takiego pomysłu w najbliższej przyszłości.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polish PMI up in Nov
Zamieszanie na rynku
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська