Nowy system covidowych ograniczeń

W najbliższym czasie wejdzie w życie nowy system stopniujący zagrożenia związane z Covid-19, a będzie on wyznacznikiem rządowych decyzji.

Nowy system będzie trochę inny od wcześniej zapowiadanego, który zawierać miał cztery poziomy ostrzeżeń i być oznaczone kolorami od czerwonego, przez pomarańczowy i żółty do szarego. Władze uznały jednak, że ta skala jest zbyt wąska i zdecydowano rozszerzyć sygnalizację o jeden dodatkowy stopień. W związku z tym będziemy mieli pięć poziomów ostrzeżeń, a wszystkie dotyczyć mają ograniczeń na poziomie lokalnym oraz krajowym.

W komunikacie stwierdzono, że systemem posługiwać się będą władze krajowe, co nie znaczy, że poziom zagrożenia, nie będzie mógł być podniesiony lub obniżony na wniosek władz lokalnych, ale zaznaczono, że będzie opierał się na wskaźniku zachorowań w przeliczeniu na 100 000 osób z regionu.

Najniższy poziom ostrzeżenia oznaczać ma niski poziom koronawirusowego zagrożenia, więc ograniczenia na poziomie niskim, co z kolei można tłumaczyć, jako podstawową ochronę, czyli dystansowanie społeczne, noszenie maseczek i otwarte wszystkie firmy. Kolejne stopnie wprowadzać będą dodatkowe ograniczenia i określać, jak powinni zachowywać się mieszkańcy hrabstwa lub powiatu.

Najwyższy stopień nowych ograniczeń wiąże się z blokadą hrabstwa, nakazem czasowego zamknięcia niektórych firm i placówek handlowych, a i zakazem wjazdu oraz wyjazdu z hrabstwa. Każdy z poziomów obowiązywać ma w okresach dwutygodniowych, a o jego utrzymaniu, podniesieniu lub obniżeniu, decydować będzie rząd na podstawie zaleceń władz medycznych.

Jak informują źródła rządowe, nowy plan i wraz z nim system stopniujący poziom ograniczeń, opublikowany zostanie w najbliższym czasie.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/Independent

Polska-IE: Udostępnij
Chef Jakub – Writt
Brexitowy ból głow
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian