Nowy sposób złodziei

Coraz częściej dochodzi w Irlandii do włamań do sklepów, co skłoniło detalistów do wezwania Gardy, aby częściej patrolowała niektóre dzielnice, głównie handlowe.

Tym razem sposób jest podobny do tego, jaki stosują przestępcy wobec bankomatów, więc wyrywają je ze ścian ciężkim sprzętem budowlanym, ale w sklepach idą na tzw. rympał, czyli taranują witryny sklepowe skradzionym wcześniej samochodem i tą drogą torują sobie wejście, by dokonać zaboru mienia.

W ostatnich dwóch tygodniach już sześć sklepów w całym kraju doświadczyło tego rodzaju włamań, a wczoraj rano taki przypadek można było zaobserwować w Galway, gdzie do jednego z punktów serwisowych komputerów Select przestępcy próbowali wjechać autem, jednak metalowe żaluzje powstrzymały rabusiów.

Ta fala napadów określana jest obecnie przez Retail Excellence, jako „bardzo niepokojąca”, a dotknęła już m.in. Vodafone w Newbridge i Trim, Eir w Bray oraz Naas, a także 3 Mobile w stolicy kraju. Ta metoda pierwszy raz zaobserwowana była w początkach tego roku na Grafton Street w Dublinie, kiedy staranowano wejście do sklepu Boss.
Wówczas oskarżonych o kradzież zostało dwóch mężczyzn, którzy ukradli towary na kwotę 26 000 €, jednak szkody, jakie spowodowali, kosztowały właściciela sklepu 51 000 €.

Szef działu handlowego Retail Excellence Ireland Keelan Bourke mówi:

– Niestety, sprzedawcy detaliczni nie otrzymali wymaganego wsparcia ze strony Gardaí. Pojawił się wyraźny trend przestępczości, którym należy się zająć w trybie pilnym i potrzebujemy dodatkowych zasobów Gardy na ulicach, aby pomóc detalistom w potrzebie. Tego rodzaju ataki mogą spowodować, że wielu detalistów wypadnie z rynku lub zdecyduje się opuścić tutejszy rynek.

Obawy zgłaszają również pracownicy, którzy szczególnie w godzinach wieczornych boją się o swoje bezpieczeństwo, a do incydentów dochodziło także w późnych godzinach popołudniowych, gdy złodzieje wchodzili do sklepów, terroryzowali personel i kradli pieniądze oraz towary. To wszystko zaczyna składać się na obraz coraz niebezpieczniejszych warunków handlowych, a także na znaczne obniżenie bezpieczeństwa w kraju, na co Garda powinna zareagować.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Justin Scocchio on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Wagner chief Prigozh
Budżet naruszy wiar