Nowy rząd w nadchodzącym tygodniu?

W poniedziałek rozpoczną się intensywne rozmowy z mniejszymi ugrupowaniami parlamentarnymi, powiedział minister zdrowia Simon Harris, a mają na celu szybkie sformowanie nowego gabinetu.

Już na jutro zaplanowano szereg spotkań w zespołach roboczych, które mają zbliżyć Irlandię do ukonstytuowania się nowego rządu, a rozmowy prowadzone będą w składach, które umożliwią podejmowanie wiążących decyzji. Minister Harris powiedział, że z wielu powodów kraj potrzebuje nowego rządu, więc władzy, która będzie mogła sprawnie podejmować niezbędne decyzje, a jednocześnie spełnione zostaną wszelkie wymogi konstytucyjne, dotyczące finansowania poszczególnych resortów.

Jak zaznaczył minister Harris, zbliża się koniec terminu, w którym budżet może działać bez powołania nowego gabinetu, więc nadal ma uprawnienia do wydawania pieniędzy publicznych. Za około półtora miesiąca, straci ten przywilej, więc resorty zostaną odcięte od źródeł finansowania, a to będzie miało wpływ m.in. na wypłatę świadczeń socjalnych.

Minister Harris spodziewa się, że już w tym tygodniu mogą zapaść ostateczne decyzje o dołączeniu któregoś mniejszych ugrupowań do koalicji Fianna Fáil i Fine Gael, co z kolei oznacza wysokie prawdopodobieństwo powstania gabinetu pod przewodnictwem Micheála Martina.

Żeby jednak tak się stało, ukonstytuowanie się nowego gabinetu powinno być potwierdzone przez Oireachtas, czyli potrzebne jest głosowanie, w którym obie izby irlandzkiego parlamentu poprą kandydaturę Martina na szefa rządu i namaszczą go na stanowisko premiera.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Operacja specjalna G
Boją się iść do
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish