Nowy rekord bezdomności

Już wcześniej mówiło się, że po zniesieniu zakazu eksmisji ilość osób bezdomnych w kraju zacznie rosnąć, a te wizje zaczęły się sprawdzać.

Najnowsze dane pochodzące z Departamentu Mieszkalnictwa, przez niektórych posłów opozycji nazywanego już Bezdomności, wskazują, że głęboki kryzys mieszkaniowy wyłącznie się powiększa i w marcu Irlandia miała już 11 988 osób bez dachu nad głową. Jest to miesięczny wzrost w kwocie 2,1%, w porównaniu z lutym tego roku, a było to jeszcze w okresie, kiedy obowiązywał zakaz eksmisji.

W styczniu ilość bezdomnych wynosiła w kraju 11 754 osoby, a w lutym obniżyła się do poziomu 11 742, by w marcu zacząć wzrastać.

W marcu dorosłych bezdomnych było w Irlandii 8369 osób i 3472 dzieci.

Organizacje charytatywne i pomagające osobom bezdomnym oraz zagrożonym bezdomnością alarmują, że marcowy wzrost, jest dopiero wstępem do fali bezdomności, a dane za kwiecień, prawdopodobnie potwierdzą, że ilość bezdomnych znacznie się podniosła. Wynika to z ilości kontaktów telefonicznych od osób, które szukają pomocy i wsparcia w tych instytucjach, a ilość kontaktów stale od końca marca rośnie.

Wszystkie już organizacje pomagające bezdomnym apelują do rządu, aby przywrócił zakaz eksmisji, wprowadził więcej środków zabezpieczających najemców, a i dostarczył więcej domów, które będą odpowiedzią na rosnącą falę bezdomności.

Takiego samego zdania jest największa partia opozycyjna w parlamencie i Sinn Féin ponowiło swoje wezwanie, aby gabinet Leo Varadkara wprowadził przynajmniej do końca stycznia przyszłego roku zakaz eksmisji i przekazywał mieszkania dla bezdomnych, w tym socjalne oraz przystępne cenowo przeznaczone do zakupu.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Fredrick Lee on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ostrzeżenie przed p
Irlandzka majówka