Nowy program Covid dla firm

BRSS będzie uruchomiony dla firm, osób samozatrudnionych, spółek, niektórych organizacji charytatywnych oraz sportowych.

Nowy program wsparcia finansowany przez rząd, mający na celu pomoc rentownym firmom, których zarobki spadły z powodu ograniczeń Covid-19, otwarty został dla składania wniosków. W ramach Business Resumption Support Scheme (BRSS), zarejestrowane firmy mogą ubiegać się o jednorazową płatność w wysokości trzykrotności ich średniego tygodniowego obrotu z 2019 r.

Firmy korzystające z innych programów, takich jak program pomocy dla małych przedsiębiorstw w przypadku Covid i program ciągłości działalności w turystyce, a także program wsparcia dla ograniczeń Covid (CRSS), również mogą złożyć wniosek, ale po spełnieniu kryteriów. Jednak nie mogą kwalifikować się do pomocy w ramach CRSS w żadnym okresie od 30 sierpnia do 5 września.

Płatność gotówkowa, stanowiąca zaliczkę na wydatki handlowe, będzie oparta na 10% tygodniowego obrotu do 20 000 EUR i 5% powyżej 20 000 EUR, z limitem do 15 000 EUR. Program otwarty jest też dla firm, osób samozatrudnionych, spółek, niektórych organizacji charytatywnych i sportowych.

Minister finansów Paschal Donohoe powiedział:

– Pomoc, nie wymaga fizycznego lokalu, więc firmy takie jak taksówkarze, bukmacherzy, hurtownicy i dostawcy, którzy nie kwalifikowali się do CRSS, będą mogli skorzystać z tego programu, pod warunkiem, że spełnią kryteria kwalifikacyjne.

Oznacza to, że firma, będzie musiała udowodnić przed Revenue, który będzie administrował systemem za pośrednictwem ROS, że jego obroty od początku września ubiegłego roku do końca sierpnia tego roku nie przekroczyły 25% ich średnich tygodniowych obrotów w 2019 roku. Jednocześnie wnioskodawca zobowiązany będzie do złożenia oświadczenia, iż kwalifikuje się do otrzymania pomocy.

Wnioski można składać do 30 listopada.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Finance

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Analiza planu Housin
Legendarny polski le