Nowy premier działa błyskawicznie

Tuż po objęciu urzędu premiera, Micheál Martin zaczął podejmować istotne decyzje, a pierwszą stała się ta o nominowaniu 11 brakujących senatorów, co pozwoli na pełne wznowienie prac Seanad i przyjęcie niektórych ustaw.

Jak już wcześniej informowaliśmy, część ustaw, w tym ta o Trybunale Karnym, aby obowiązywała w pełni, musi być corocznie przyjmowana przez Dáil i Seanad, ale w tym roku, z powodu tworzącego się przez dłuższy czas gabinetu, w wyższej izbie parlamentu brakowało 11 osób, które wyznacza premier. Leo Varadkar po wyborach nie mógł już tego zrobić, ponieważ jego gabinet działał, jako techniczny.

Dlatego m.in. ważne było, aby wyznaczono nowego premiera, bo ten tylko po wyborach, ma prawo do wyznaczenia 11 senatorów, co wynika z irlandzkiego prawa wyborczego.

Tym samym, by odblokować prace Seanad, premier Micheál Martin wyznaczył 11 osób, które po akceptacji ich kandydatur, zostaną powołani na stanowiska senatorów. W tym zakresie mamy jedną niespodziankę, gdyż senatorem zostanie, była już minister zatrudnienia i ochrony socjalnej Regina Doherty. Do tego grona dołączy też były poseł Timmy Dooley, a z Green Party radny z Kildare Vincent P. Martin – prywatnie brat obecnej minister i wiceszefowej Zielonych Catherine Martin. Dodatkowo nominację otrzymała też radna Róisín Garvey, również z Zielonych.

Z Fianna Fáil do Seanad wejść ma Lorraine Clifford Lee – niegdysiejsza senator, a także Mary Fitzpatrick i Erin McGreehan oraz kandydatka niezależna Eileen Flynn.

Z Fine Gael w wyższej izbie irlandzkiego parlamentu zasiądą wymieniana już Regina Doherty oraz Aisling Dolan, Emer Currie i Mary Seery Kearney.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Zdj: Oireachtas.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Biznes cieszy się z
Czy chcecie spotkać
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish