Nowy plan modernizacji energetycznej pozostawia najemców i osoby o niskich dochodach w tyle

Rzecznik Sinn Féin ds. działań na rzecz klimatu Darren O’Rourke zareagował na nowy krajowy plan modernizacji energetycznej ogłoszony przez rząd.


Poseł O’Rourke powiedział, że ten plan przyniesie korzyści szczególnie ludziom posiadającym środki, podczas gdy rodziny pracujące, które walczą o utrzymanie, będą zachęcane do zaciągania większych długów, jeśli chcą mieć ciepły dom. Najemcy i osoby o niskich dochodach pozostaną w tyle.

Poseł powiedział:


– Chociaż plan modernizacji większej liczby domów jest oczywiście mile widziany, byliśmy tu już wcześniej. Nowy plan rządu ma starą atmosferę. Podgrzewa cel na 2019 r. zakładający 500 000 głębokich modernizacji i 400 000 pomp ciepła do 2030 r. oraz kieruje większość pomocy państwa do osób dysponujących środkami prywatnymi. Dostarczanie modernizacji do tej pory odbywało się bardzo powoli. Mimo to nowy plan przenosi większość pracy na drugą połowę dekady, stawiając jednocześnie „zdolność do zapłaty” ponad „potrzebę”. W ramach tego planu ludzie, którzy mają pod ręką 25 000 euro, będą mogli otrzymać do 25 000 euro w grantach, finansowanych z ciągle rosnących podatków od emisji dwutlenku węgla. Tymczasem dla pracujących rodzin, które walczą o przetrwanie, odpowiedzią rządu jest zaciąganie większych długów. Dotacje finansowane przez podatników powinny zamiast tego być ukierunkowane na zapewnienie pomocy finansowej dla tych, którzy naprawdę potrzebują pomocy w opłaceniu modernizacji energetycznej – tych najmniej zamożnych w najzimniejszych domach. Sinn Féin przeznaczył 75 milionów euro więcej niż rząd w naszym alternatywnym budżecie 2022, aby to osiągnąć. Program Warmer Home Scheme jest niedofinansowany. Program władz lokalnych jest niedofinansowany. Podobnie plan rządu milczy na temat najemców. Wielu lokatorów mieszka w zimnych, słabo ocieplonych domach i pomimo płacenia wysokich czynszów właściciel nie będzie inwestować w efektywność energetyczną, co miesiąc zostawiając ich z ogromnymi rachunkami. W tym planie nie ma nic, co by temu zaradzić – żadnych zachęt dla właścicieli do wprowadzania energooszczędnych zmian, a dla tych, którzy to robią – żadnej dodatkowej ochrony najemców przed eksmisją. Chociaż mile widziane jest usunięcie zasady „bez drugiej wizyty” SEAI i wspieranie stopniowego schematu małych prac, budzi to poważne obawy, że będziemy mieli trzytorowy program:

1) Dotacje i natychmiastowa praca dla tych, którzy są w stanie zapłacić,

2) opóźnione prace dla osób mieszkających w lokalach władz lokalnych lub w ramach programu Warmer Homes oraz

3) drobne prace lub brak prac dla najemców i osób o niskich dochodach. Może to być głęboko regresywne.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська