Nowy organ ds. energetyki wiatrowej

W kraju przygotowane zostały już przepisy, które utworzą całkiem nowy urząd, a zajmować się on będzie rozwijaniem i nadzorowaniem morskiej energetyki wiatrowej.
Kiedy taka jednostka powstanie, a nie stanie się to szybko, zajmie się właściwe całą energetyką wiatrową w kraju, bo przejąć ma również część zadań, obecnych urzędów, które wydają pozwolenia na budowę farm wiatrowych. Głównym jednak zadaniem nowego urzędu będzie nadzorowanie planów rozwoju energetyki wiatrowej na terenach morskich i uregulowanie tego nowego obszaru działań na poziomie krajowym.
Organ utworzony ma być do 2023 roku i w najbliższych 10 latach, promować rozwój wiatrowych źródeł zasilania, a ustanowienie organu MARA, dla działań w zmianie źródeł zasilania, ustawianych w morzu i na obszarach przybrzeżnych, który działać będzie w ramach uprawnień rządowych, przyczyni się do uregulowania całego rynku wytwórczego energii pochodzącej z wiatru.
Oczekuje się, że przepisy w tej sprawie, uchwalone zostaną przez parlament do końca roku, ale tworzenie jednostki, zająć może kolejnych kilka do kilkunastu miesięcy, więc sama zgoda posłów i senatorów, będzie wyłącznie wstępem do powstania nowego urzędu.
W tej sprawie premier Micheál Martin powiedział, że będzie to „największa reforma zarządzania morskiego od stulecia”, więc projekt, jest bardzo ważny dla rządu i promowany będzie przez koalicję w obu izbach parlamentu. Premier dodał, że projekt ustawy o powołaniu nowej jednostki zarządzania morską energią wiatrową w Irlandii, trafi do rąk posłów i senatorów już we wrześniu, by mogli się z nim zapoznać i aby bez zbędnej zwłoki, rozpocząć proces legislacyjny.
Projekt przygotowany został wspólnie przez Departament Mieszkalnictwa i Samorządu Lokalnego oraz Departament Środowiska i Klimatu i to te ministerstwa, nadzorować będą w pierwszym okresie działalność MARA.
Bogdan Feręc
Źr: The Times