Nowy irlandzki pogromca wirusa SARS-CoV-2 jest ekonomistą

Do tej pory sędzią i katem w sprawie ograniczeń związanych z Covid-19 był NPHET, a rząd, prawie bezwolnym wykonawcą poleceń.

Taka sytuacja zaczyna powoli przechodzić do historii, a stało się tak za sprawą średniookresowego planu „Życie z Covid”, który opublikowany został wczoraj, a zaczął obowiązywać o północy. W planie, chociaż nie znajdziemy tego w samym przekazie, ukryto słowa klucze, a te pozwalają rządowi, na częściowe lub całkowite ignorowanie zaleceń Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego, a i odbieranie uprawnień.

Z jednej strony do dobre rozwiązanie, ale z drugiej…

Po pierwsze w NPHET pracują fachowcy z zakresu zdrowia publicznego, więc przynajmniej teoretycznie, raczej wiedzą, z czym mają do czynienia. Z innej jednak perspektywy, jest też gabinet, a ten, dba o gospodarkę, by skoro już została przyciśnięta do ziemi, to niech może jeszcze łapać podtrzymywane ekonomicznym respiratorem oddechy, by utrzymać schodzącą w stanie śmierci klinicznej. Nie można też do końca stwierdzić, że w gabinecie nie ma fachowców, bo jest np. wicepremier doktor Leo Varadkar. Minister zdrowia, Stephen Donnelly, jest natomiast absolwentem inżynierii mechanicznej, czyli na zagadnieniach kierowanego przez siebie resortu, nie zna się absolutnie, co wynika z jego wykształcenia, ale to detal.

Jakby jednak na to nie patrzeć, powrót do życia w normalnych warunkach, a może jeszcze mniej normalnych, niż było to wcześniej lub jest obecnie, zmieni się, a odbędzie się to stopniowo. Rząd małymi kroczkami, odbierać będzie uprawnienia i słuchać porad Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego, a i sobie nadał wiodącą rolę podejmowania decyzji o wprowadzaniu i zdejmowaniu ograniczeń związanych z Covid-19.

Stanie się w konsekwencji tych działań tak, że pełniący obowiązki naczelnego lekarza kraju dr Ronan Glynn, zepchnięty zostanie do pozycji zwykłego urzędnika, który jedyną rzeczą, jaką będzie mógł zrobić, to przekazać rządowi informację, o ilości zachorowań i rekomendować odpowiednie środki. Skoro jednak odbierze się NPHET funkcję „głównego nadzorcy zdrowia w kraju”, zakończą się codzienne konferencje prasowe Glynna, bo po co publicznie opowiadać o ilości zakażeń, jeżeli nie ma to najmniejszego wpływu ani na rząd, ani na społeczeństwo.

Nie będzie jednak też tak, że nikt nie będzie nad tym wszystkim, czyli nami i Covidem sprawował kontroli, bo funkcję „pogromcy” wirusa i społeczeństwa, obejmie sekretarz generalny w Departamencie Premiera Martin Fraser. Pan Fraser przewodniczyć będzie grupie nadzorczej ds. Covid-19, a dr Ronan Glynn oraz szef HSE Paul Reid, będą w niej członkami. Żeby nie było niedomówień, Martin Fraser z wykształcenia jest magistrem ekonomii oraz licencjatem w zakresie handlu.

Bogdan Feręc

Polska-IE: Udostępnij
Wirus i rząd pogrą
Polska na „zielone