Nowy Bank Holiday i ciągły brak konkretów

Opozycja parlamentarna zaproponowała, aby w Irlandii, pojawiło się nowe święto państwowe, by uhonorować pracowników pierwszej linii, którzy walczyli z pandemią Covid-19.

Rząd w pierwszej chwili nie odrzucił takiej możliwości, a nawet twierdził, że to dobra inicjatywa, by następnie zmienić zdanie i odwołać zapowiedź, że w tym roku doczekamy się takiego święta. Teraz sytuacja ponownie przybrała wcześniejszy obrót, bo ten sam rząd uważa, że nie jest wykluczone, iż taki Bank Holiday mógłby się pojawić, ale oprócz potencjalnej daty święta, nadal nie ma żadnych decyzji.

Gabinet, jak podkreślił, nie wyklucza możliwości utworzenia nowego święta, a to mogłoby przypadać na dzień Św. Brygidy, czyli 1 lutego, jednak wciąż nie mówi, czy będzie to święto jednorazowe, czy może cykliczne.

Niektórzy z ministrów rządu Micheála Martina twierdzą, że „Covid Bank Holiday”, powinien wejść na stałe do kalendarza świąt państwowych, a najlepszą datą będzie właśnie 1 lutego, nie zaś święto w październiku lub listopadzie, co wcześniej proponowano. Źródła rządowe donoszą jednak, iż decyzji w tej sprawie, raczej nie powinniśmy oczekiwać w najbliższym czasie, a powodem jest wzrost zakażeń koronawirusem.

Podkreśla się w informacji, że jednorazowo, o ile wirus ustąpi, takie święto może pojawić się w drugim miesiącu przyszłego roku lub być przeniesione na czas późniejszy, jeżeli pandemiczna sytuacja, nie będzie pozwalać na zorganizowanie go 1 lutego. Rząd rozważać ma również, ale także w terminie późniejszym, czy święto zagości na wyspie na stałe.

Źródła gabinetowe donoszą:

– Dodatkowy dzień wolny od pracy, będzie na pamiątkę i uznanie wkładu w pandemię Irlandczyków. Dzień Św. Brygidy nie jest w ogóle wykluczony, ale nie ma sensu go dawać, gdy liczba przypadków jest naprawdę wysoka i trzeba dać firmom czas na przygotowanie i jego realizację. Istnieje zgoda, że ​​powinno to być święto państwowe, ale odsunięto możliwość jego ustanowienia, dopóki sytuacja się nie uspokoi. Od 1 stycznia do Dnia Świętego Patryka jest długi okres bez święta. Oczywiście chodzi o pamięć i refleksję oraz o czas odrodzenia, ale ta narracja niekoniecznie pasuje, jeśli pandemia wciąż szaleje. Ale jeśli sytuacja się poprawi, może to być łatwe do wprowadzenia i nie wymaga większych zmian legislacyjnych.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська