Nowości na irlandzkiej granicy: 2500 € grzywny. Izolacja 14 dni, ale…

Gabinet Leo Varadkara znowelizował przepisy o przekraczaniu irlandzkich granic, a w tych znalazło się kilka nowych zasad, z których część będzie wymogiem.

Przepisy mają zastosowanie na „wszystkich” irlandzkich granicach, więc dotyczy to lotnisk i portów morskich, ale nie wspomina się w nowelizacji o granicach lądowych, a to kolejny raz może powodować pewne perturbacje i wywoływać zamieszanie na granicy z Irlandią Północną.

Minister zdrowia Simon Harris:

– Od przyszłego tygodnia wszyscy pasażerowie przybywający do kraju będą prawnie zobowiązani do wypełnienia formularza lokalizacji pasażerów.

W związku z tym stwierdzeniem, każdy, kto przybędzie na wyspę, zobowiązany jest podać Gardzie adres, pod którym przebywać będzie w okresie 14 dni. Przepis wchodzi w życie 28 maja 2020 roku, czyli w czwartek i obowiązywać ma do 18 czerwca 2020 roku.

Rząd poinformował również i tu mamy pewnego rodzaju lekkie potraktowanie wcześniejszych zapowiedzi, bo nie mówi się o nakazie, a brzmi to, jako prośba lub zalecenie, aby izolować się przez 14 dni od chwili przybycia na teren Republiki Irlandii. Minister Harris przekazując tę informację, powiedział również, że nie zaleca się obecnie żadnych podróży międzynarodowych, zarówno rodowitym mieszkańcom wyspy, jak i rezydentom.

Uwaga! Niedopełnienie formalności wypełnienia formularza, traktowane będzie jako wykroczenie przeciwko obowiązującym przepisom i zagrożone jest karą do 2500 €.

Minister Harris powiedział na koniec, że pasażerowie otrzymają formularz e-mailem przed przyjazdem do Irlandii i będą musieli podać adres, pod którym zamierzają zostać przez 14 dni.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Rząd zatwierdził d
POLICJANCI POMOGLI W
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish