Nowe uprawnienia Gardy odczują też przedsiębiorcy

Jak powiedział wicepremier Leo Varadkar, nowe uprawnienia Gardy, które podpisał wczoraj prezydent Michael Higgins, dają policji szerokie uprawnienia w egzekwowaniu prawa o zdrowiu publicznym.

Wicepremier dodał, że stosowane będą nie tylko wobec zwykłych mieszkańców kraju, ale również wobec właścicieli firm, którzy wykorzystują luki prawne i prowadzą działalność pomimo zakazu. W wypowiedzi ex-premiera chodzi głównie o przedsiębiorstwa lub firmy, również sklepy detaliczne, które niejednoznacznie wydzieliły część powierzchni, jako niezbędną do prawidłowego funkcjonowania kraju i nadal prowadzą sprzedaż, naciągając przepisy. Część właścicieli sklepów, nie zrobiła nawet tego, twierdząc, że nie mają możliwości wprowadzenia takiego podziału i pracują, jakby piąty poziom ograniczeń, w ogóle nie został wprowadzony.

Minister przedsiębiorczości uznał jednak, że to jawne łamanie przepisów i zapowiedział, że An Garda Síochána, rozpocznie w tym tygodniu kontrole sklepów i firm, a o ile stwierdzi nieprawidłowości, z całą pewnością nałoży karę porządkową.

Na karę nie narazi się sprzedawca detaliczny, mówił dalej Leo Varadkar, który wyraźnie i jednoznacznie oddzieli towary istotne, od tych mniej potrzebnych oraz wprowadzi wszelkie ograniczenia, jakie wymagane są na piątym poziomie koronawirusowych obostrzeń. Wicepremier wyraził też nadzieję, że wszystkie sklepy zostaną ponownie otwarte w grudniu.

Leo Varadkar nie chciał jednak spekulować, do jakiego poziomu obniżone zostaną obecne obostrzenia i powiedział, że jest na to zbyt wcześnie.

Bogdan Feręc

Źr: RTE/Newstalk

Polska-IE: Udostępnij
E-hulajnogi będą n
Profesor Mirosław M
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian