Nowe unijne pakiety ratunkowe po przełomie koronawirusa

Pakiet ratunkowy w wysokości ponad 500 miliardów euro uzgodniony został przez ministrów finansów Unii Europejskiej.

Rada Ministrów ds. Finansów UE zatwierdziła po długich negocjacjach specjalny pakiet wsparcia dla krajów członkowskich, a ten wart będzie 540 miliardów euro, co zawarte zostanie w tanich pożyczkach i otwartych liniach kredytowych. Pakiet pomocowy nie będzie uruchomiony natychmiast, a dopiero po przełomie koronawirusowych zachorowań i stanie się pomocą gospodarczą dla krajów dotkniętych pandemią wirusa Covid-19.

Pieniądze pakietu ratunkowego pochodzić będą z funduszu ratunkowego UE, środków nadzwyczajnych Komisji Europejskiej, Europejskiego Mechanizmu Spójności i Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Pożyczki i cała pomoc unijna skierowana może być na ochronę zdrowia, a następnie na ratowanie gospodarek, które jak oceniają eksperci, niezwykle mocno odczują uderzenie koronawirusa.

Część ekonomistów, którzy są jednocześnie doradcami wielu europejskich rządów, jest zdania, że obecny kryzys wywołany epidemią wirusa Covid-19, będzie głębszy od tego z 1929 roku, który nazwany był „wielkim kryzysem” lub „wielką gospodarczą depresją”.

Jeżeli te słowa znajdą potwierdzenie w rzeczywistości, to chyba należy się przygotować na kilka długich i ciężkich gospodarczo lat.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters

Polska-IE: Udostępnij...
Oszustwo z „Netfli
Polish Radio pays tr
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish