Nowe stopy procentowe EBC

Oczekuje się, że już w przyszłym tygodniu Europejski Bank Centralny podejmie decyzję o kolejnej podwyżce stóp procentowych kredytów, a będzie to cios w posiadaczy kredytów hipotecznych oraz osób chcących zaciągnąć taki kredyt.

O ile EBC zdecyduje się na ten krok, a wszystko na to wskazuje, będzie to już piąta podwyżka stóp procentowych w ostatnim czasie i osoby spłacające kredyt hipoteczny o zmiennej stopie oprocentowania, którego wartość wynosi 150 000 €, zapłacą kwotę łączną wyższą od ubiegłorocznej o 2400 € rocznie.

Mówi się również, że podniesienie stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny, przyczyni się również do podniesienia stałych stóp oprocentowania, ale wzrosną też kredyty, które śledzą zachowania rynku bankowego, a konkretnie stawki oprocentowania EBC.

Ostatnia podwyżka stóp procentowych, o jakiej zadecydował Europejski Bank Centralny, wejdzie w życie jutro i wyniesie 0,5 punktu procentowego, co oznacza, że typowe miesięczne spłaty dla kredytów śledzących wzrosną od zeszłego lata ogółem o 200 €.

Jak się obecnie wydaje, EBC zechce w przyszłym tygodniu podjąć decyzję o podniesieniu stóp procentowych kredytów, a i ta podwyżka wynieść ma 0,5 punktu procentowego, chociaż niektórzy specjaliści z zakresu bankowości dodają, że może to być 0,25 punktu procentowego.

Tego jednak nie należy się spodziewać, gdyż EBC opiera swoje decyzje na stopie inflacji w Europie, a ta nadal jest wysoka. Członkowie EBC powiedzieli niedawno, że ich celem jest obniżenie poziomu wzrostów inflacyjnych do 2% rocznie, a do tego celu jest jeszcze bardzo daleko i brakuje do niego nieco ponad 6%.

Największe obciążenia w spłacie rat kredytów będą mieli klienci funduszy Vulture, gdyż te, nie zachowują się jak banki, które albo opóźniają wprowadzenie wyższych stóp procentowych, albo przejmują część obciążeń, a w przypadku funduszy sępich, całość podwyżki przenoszona jest na klienta i to w dniu wejścia w życie podwyżki. W Irlandii dotyczyć to będzie ok. 100 000 kredytobiorców.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by bruno neurath-wilson on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Rządowy samolot mus
Jest tylko drożej,
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>

EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>