Nowe stawki zasiłków dla bezrobotnych

Od dzisiaj zaczynają obowiązywać nowe progi zasiłków dla pandemicznych bezrobotnych, a te podzielone zostały na trzy grupy.

Do tej pory standardową stawką Pandemic Unemployment Payment było 350 € tygodniowo, ale za sprawa decyzji rządu, najwyższa stawka obniżona zostaje do 300 €. Trzy progi stawek odzwierciedlać mają wcześniejsze zarobki osób, które zatrudnienie, utraciły czasowo lub na stałe, a powodem było wprowadzenie blokady kraju.

Próg pierwszy – 300 €:

– Taką kwotę tygodniowego zasiłku otrzyma osoba, która przed pandemią zarabiała tygodniowo ponad 300 €.

Próg drugi 250 €:

– Taką kwotę tygodniowego zasiłku otrzyma osoba, która przed pandemią zarabiała tygodniowo od 200 do 300 €.

Próg trzeci 203 €:

– Taką kwotę tygodniowego zasiłku otrzyma osoba, która przed pandemią zarabiała tygodniowo do 200 € na tydzień.

Nowe stawki obowiązujące od dzisiaj, nie oznaczają, że już w tym tygodniu beneficjenci PUP, na swoich kontach zobaczą takie kwoty, ponieważ pierwsza obniżona płatność, pojawi się 22 września, czyli w przyszłym tygodniu. Jak zaznacza w komunikacie prasowym Departament Ochrony Socjalnej, osoby, które nadal otrzymują płatności z tytułu PUP, nie muszą kontaktować się ze swoimi lokalnymi biurami Social Welfare, ponieważ płatności zmienione zostaną automatycznie.

Aktualnie wciąż ponad 200 000 osób pobiera świadczenia związane z zasiłkami pandemicznymi, a płatność przedłużona została decyzją rządu Micheála Martina. Ogółem od początku pandemii na zasiłki PUP budżet państwa wydał już ponad 3,5 miliarda euro, a do końca programu, kwota może zbliżyć się do 5 mld €.

Kolejnej zmiany beneficjanci PUP doczekają się 1 lutego 2021 roku, od kiedy zaczną obowiązywać dwa progi, więc pozostanie tylko 250 € dla zarabiających ponad 300 € tygodniowo oraz zarabiających wcześniej od 200 do 300 euro, stawka w wysokości 203 €. Pozostałe osoby otrzymywać będą zasiłki pandemiczne w wysokości podstawowego zasiłku dla poszukujących pracy, więc w ich przypadku, nic się nie zmieni.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Social Protection

Polska-IE: Udostępnij
Wsparcie dochodów p
Twardy Brexit może
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian