Nowe sieci debiutują na rynku, do Polski wchodzi też duży gracz e-commerce

W kwietniu na polskim rynku zadebiutowały dwie nowe sieci handlowe. Czy odniosą sukces? Nie zabrakło roszad personalnych w branży, handel mierzył się też z kolejnym lockdownem , zakończonym dla galerii i sklepów non-food 4 maja br.

Dobre wyniki Biedronki w cieniu kary UOKiK

Przychody sieci Biedronka w pierwszym kwartale 2021 roku wyniosły 3,4 mld euro, co oznacza wzrost o 3,9 proc. rdr. W krajowej walucie przychody wzrosły o 9,2 proc. rdr. Sprzedaż LFL wzrosła o 6,5 proc. Na koniec marca tego roku sieć Biedronka liczyła 3.130 sklepów, o 120 więcej niż rok wcześniej.

EBITDA Biedronki wyniosła 286 mln euro (wzrost o 3,1 proc. rdr w euro). Marża EBITDA wyniosła 8,4 proc. wobec 8,5 proc. rok wcześniej.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Ale w kwietniu dla Biedronki były i złe wieści. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył ponad 60 mln zł kary na spółkę Jeronimo Martins Polska. Właściciel sieci Biedronka wprowadzał konsumentów w błąd co do kraju pochodzenia warzyw i owoców, co mogło zniekształcić ich decyzje zakupowe.

To kolejna potężna kara jaką urząd nałożył na sieć. Przypomnijmy, że  w grudniu Tomasz Chróstny nałożył ponad 723 miliony złotych kary na właściciela sieci sklepów Biedronka. Zdaniem urzędu spółka Jeronimo Martins Polska w nieuczciwy sposób zarabiała kosztem dostawców produktów spożywczych.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Żabka może przejąć Maczfit

22 kwietnia prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na włączenie spółki Maczfit w strukturę Grupy Żabka. Transakcja jest kolejnym krokiem w realizacji strategii Żabki opartej na rozbudowie ekosystemu modern convenience oraz integracji rozwiązań e-commerce.  

Decyzja o spełnieniu wymogów związanych z prawem antymonopolowym pozwala Żabce sfinalizować porozumienie o nabyciu 95 proc. udziałów w spółce Maczfit od Macieja Lubiaka, jej założyciela oraz Resource Partners. Wniosek o zgodę na przeprowadzenie transakcji został złożony w dniu 22 marca.

JD.com już w Polsce

Stard Huang, szef międzynarodowego biznesu logistycznego JD, ogłosił, że firma rozpoczęła obsługę dwóch zautomatyzowanych magazynów w Polsce i Niemczech. Obiekty miałyby obsługiwać lokalnych klientów.

Magazyn JD w Polsce znajduje się na granicy z Niemcami, zaledwie 90 kilometrów od Berlina i jest połączony z głównymi autostradami, lotniskami i portami w Europie. Magazyn w Niemczech znajduje się na północy Frankfurtu. Oba magazyny mogą obejmować swoim działaniem cały obszar Europy.

Pepco idzie na polską giełdę

Pepco – sieć sklepów dyskontowych, przeprowadzi pierwszą ofertę publiczną  102.718.447 akcji zwykłych z ceną w przedziale od 38 zł do 46 zł za akcję. Cena maksymalna w zapisach dla Inwestorów Indywidualnych wynosi 46 zł za akcję, co przekłada się na uśrednioną wartość spółki na poziomie 24,15 mld zł.

Nowe sieci na rynku

Na rynku marketów budowlanych zadebiutował szyld HIPPER.pl. Na razie jest to jeden sklep w Zelowie, ale firma planuje stworzyć sieć placówek na terenie całego kraju oraz ruszyć ze sklepem internetowym.

– Posiadamy wszechstronny asortyment, dzięki któremu nie tylko przeprowadzisz remont w domu lub prace renowacyjne w ogrodzie, ale także zadbasz o wyposażenie swojego najbliższego otoczenia. W naszym sklepie znajdziesz materiały budowalne, remontowe i ogrodnicze, a także dekoracje do domu i wiele innych przydatnych akcesoriów. HIPPER.pl to także sklep z narzędziami – w ten sposób firma zachwala swój koncept. 

Ruszyła także nowa sieć handlowa w kategorii off-price, w której klienci znajdą szeroką gamę produktów znanych marek w obniżonych cenach. HalfPrice oferuje odzież, obuwie, akcesoria, kosmetyki, zabawki oraz wyposażenie i dodatki do domu. Sieć należy do Grupy CCC.

Pierwsze 5 sklepów wystartowało we wrocławskim centrum handlowym Wroclavia, szczecińskiej Galaxy, Galerii Północnej w Warszawie, tyskim Gemini Park oraz polkowickim parku handlowym, gdzie były prowadzone testy nowego konceptu. W tym samym miesiącu będzie miało miejsce pięć kolejnych otwarć salonów w: Opolu, Zabrzu, Kielcach, Olsztynie i Bielsku-Białej. Do końca roku klienci skorzystają z oferty blisko 60 sklepów pod marką HalfPrice, a jesienią będą mogli zrobić zakupy także przez internet.

Zmiany kadrowe w sieciach

Marta Florczak dołączyła do zarządu Lidl Polska. Od kwietnia jako członek zarządu odpowiadać będzie za pion personalny. Ma wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu zasobami ludzkimi – ostatnio, przez dziesięć miesięcy, zajmowała m.in. stanowisko dyrektora zasobów ludzkich w Auchan.

Michał Łagunionek zostanie z kolei nowym szefem sieci detalicznej Lidl w Stanach Zjednoczonych. Zastąpi Johannesa Fiebera, który rezygnuje po trzech latach pracy na stanowisku kierowniczym.

Na początku kwietnia w kierownictwie sieci Kaufland w Polsce również nastąpiły zmiany. Z listy członków zarządu wykreślono Andrzeja Urbańczyka, a wpisano Gabriela Čuka i Adama Madeja.

Gabriel Čuka objął funkcję członka zarządu z dniem 1 marca br. Adam Madeja został z kolei członkiem zarządu z dniem 26 lutego br. Uchwałą podjętą tego samego dnia Andrzej Urbańczyk został odwołany z funkcji członka zarządu. Gabriel Čuka wcześniej pracował na Słowacji m.in. jako dyrektor sprzedaży. Pracował także w sieci Lidl.

Autor: MW, dlahandlu.pl

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Badanie dobrostanu N
Mutacje koronawirusa
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian