Nowe ograniczenia. Przemówienie premiera Micheála Martina

Moje przesłanie tego wieczoru jest trudne.

Jest to trudne, ponieważ chociaż Irlandia radziła sobie bardzo dobrze jako kraj, a ty zrobiłeś wszystko, o co cię poproszono, otrzymaliśmy bardzo surową radę od naszego głównego lekarza kraju i naszych ekspertów ds. zdrowia publicznego, która wymaga ponownego wprowadzenia niektórych ograniczeń.

Rozumiem i podzielam rozczarowanie i frustrację, które wywoła to u wielu z was, ale chcę poświęcić kilka następnych minut na wyjaśnienie, gdzie jesteśmy, co musimy dalej robić i czego staramy się unikać.

Nieco ponad dwa tygodnie temu mówiłem wam o czwartej fali, która pojawiła się tutaj i w całej Europie.

Wyjaśniłem, co to oznacza i co jest wymagane, aby to wycofać.

Poprosiłem Cię o ograniczenie interakcji społecznych, zaszczepienie się, zażycie dawki przypominającej, gdy została zaoferowana, i przywrócenie podstaw dotyczących noszenia masek i osobistego zachowania.

Zrobiłeś to wszystko i jako kraj cofnęliśmy to.

Dzięki ogromnemu wysiłkowi naszych szpitali jesteśmy jednymi z najlepszych na świecie pod względem liczby szczepień, a nasz program trzeciej dawki i dawek przypominających również idzie naprzód.

Do dzisiejszego wieczoru blisko 950 000 naszych najbardziej narażonych ludzi otrzyma trzecią dawkę – wskaźnik dystrybucji plasuje nas w czwórce największych krajów w Europie.

Ustabilizowaliśmy wzrost.

Jednak w momencie, gdy zaczynaliśmy sobie z tym radzić, zaczęły pojawiać się doniesienia o nowym i potencjalnie bardziej niebezpiecznym wariancie tego wirusa.

A w zeszłym tygodniu Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że ​​Omicron rzeczywiście jest wariantem niepokojącym.

Podczas gdy naukowcy z całego świata pracują przez całą dobę, aby w pełni zrozumieć naturę i potencjalne dodatkowe zagrożenie stwarzane przez wirus Omicron, wstępne informacje o zdolności przenoszenia pochodzące z Republiki Południowej Afryki, która wykonała świetną robotę w identyfikacji wariantu, są powodem do niepokoju.

Zaledwie kilka tygodni temu Republika Południowej Afryki zgłaszała około 300 przypadków dziennie. Wczoraj zgłosił 11 500 nowych przypadków, w środę było to 8500, w porównaniu do 4500 dzień wcześniej i 2200 w poniedziałek.

Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby powstrzymać ten nowy wariant przed krążeniem w kraju, ale już potwierdziliśmy jeden przypadek i całe nasze dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że chociaż ograniczenia w podróży są przydatne, aby opóźnić wprowadzenie nowych wariantów, jest to nie można ich powstrzymać.

Rzeczywiście, co godzinę słyszymy teraz raporty z całego świata o potwierdzeniu nowych przypadków Omicron.

Wyzwanie, przed którym stoimy, polega na tym, że chociaż ustabilizowaliśmy wzrost liczby spraw w kraju, dzienne liczby spraw są nadal bardzo wysokie.

Dzisiejsze numery spraw to ponad 5000.

Większe przemieszanie społeczne, które zwykle towarzyszy Świętom Bożego Narodzenia, i tak wywołałoby na to presję, ale jeśli wirus Omicron przejmie kontrolę i będzie bardziej przenośny, możliwość bardzo poważnego kryzysu jest oczywista.

CMO i nasi eksperci ds. zdrowia publicznego wyjątkowo jasno udzielali porad dla rządu. Ryzyko związane z przejściem w okres świąteczny bez ograniczeń w celu zmniejszenia liczby kontaktów osobistych jest po prostu zbyt duże.

Jako Taoiseach zawsze mówiłem szczerze, że ochrona zdrowia publicznego jest głównym obowiązkiem rządu i że zrobimy wszystko, co konieczne, aby wypełnić ten obowiązek.

Nie chodzi o powrót do czasów blokady.

Chodzi o dostosowanie wytycznych, aby sprostać zagrożeniom, przed jakimi stoimy dzisiaj, oraz o ochronę dotychczasowych postępów.

Dlatego dziś rząd przyjął zalecenia i wytyczne NPHET i zgodził się na wprowadzenie następujących ograniczeń:

Od 7 grudnia do 9 stycznia

Kluby nocne zostaną zamknięte.

Ścisły dystans społeczny będzie wymagany we wszystkich barach i restauracjach, w tym w hotelach, i wszystkie one muszą powrócić do sytuacji sprzed 22 października.

To znaczy:

  •  tylko obsługa stołu
  •  1 metr między stołami
  •  maksymalnie sześć osób dorosłych na stół
  •  nie może być wielu rezerwacji stolików
  •  maski muszą być noszone, gdy nie są przy stole
  •  czas zamknięcia pozostaje o północy

Podczas imprez rozrywkowych, kulturalnych, społecznościowych i sportowych, które muszą być w pełni rozstawione, będzie maksymalnie 50% pojemności. Maski na twarz muszą być noszone przez cały czas, z wyjątkiem jedzenia lub picia.

Wymóg Covid Pass będzie wymagany w siłowniach i centrach rekreacyjnych oraz hotelowych barach i restauracjach.

Ponadto NPHET poinformowało, że wizyty w prywatnych domach w nadchodzących tygodniach powinny być ograniczone do maksymalnie trzech innych gospodarstw domowych (czyli łącznie czterech gospodarstw domowych) w dowolnym momencie.

Uznają jednak potrzebę elastyczności.

W całym kraju bardzo wiele osób z branży hotelarskiej i rozrywkowej będzie gorzko rozczarowanych tą wiadomością.

Wielu z nich będzie się bać o swoje środki do życia.

Chcę ich uspokoić, że tak jak robiliśmy to od początku pandemii, rząd będzie ich wspierał i zapewni im wsparcie finansowe niezbędne do przetrwania ostatniej burzy i pozostania nietkniętym, dopóki się z niej nie wydostaniemy.

Zademonstrowaliśmy, poprzez interwencje i wsparcie bezprecedensowe pod względem skali i zakresu, że zrobimy wszystko, co konieczne, aby bezpiecznie kierować naszym społeczeństwem i gospodarką w tym zakresie.

I to zadziałało w sektorach w całej gospodarce, a setki tysięcy ludzi wróciło do pracy w branżach, które podczas pandemii polegały na wsparciu rządu.

Będziemy kontynuować to podejście dla tych pracodawców i pracowników, których dotyczą dzisiejsze wydarzenia.

Mam też świadomość, że przez ostatni tydzień dużo rozmawialiśmy o naszych dzieciach i młodzieży i wiem, że dźwigają na swoich barkach wiele zmartwień.

Chcę poświęcić chwilę, aby porozmawiać bezpośrednio z Tobą.

W ciągu ostatniego półtora roku wiele od ciebie wymagano.

Musiałeś spędzać mniej czasu z przyjaciółmi, przegapić specjalne okazje i nie potrafiłeś po prostu cieszyć się normalnością. Teraz prosimy o noszenie masek w szkole, a niedługo możemy poprosić o zaszczepienie się.

Przez to wszystko byłeś niezwykły.

Zrobiłeś to, o co cię poproszono, bez skargi. I zrobiliście to nie dla siebie, ale dla swoich rodziców, dziadków, społeczności i kraju.

Jesteście bardzo szczególnym pokoleniem.

Dziękuję za to, co zrobiłeś i co nadal robisz.

Wszystkim innym mówię to:

Na każdym etapie tej okropnej podróży Covid, jako kraj i jako naród, zaufaliśmy nauce i zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy.

Nie zawsze robiliśmy to dobrze i były chwile wielkiej frustracji.

Ale,

Za każdym razem, gdy stawialiśmy czoła nowemu wyzwaniu, zbieraliśmy się razem jako naród i robiliśmy to, co było potrzebne.

Proszę nas wszystkich o zrobienie tego jeszcze raz.

Dalsze badania i badania w nadchodzących tygodniach mogą odkryć, że Omicron nie stanowi bardziej śmiertelnego zagrożenia.

A jeśli tak jest, będzie to dla nas wszystkich wielką ulgą, ale po prostu nie możemy ryzykować życia i zdrowia ludzi.

Podczas tej podróży Covid było wiele zwrotów akcji. Ten ostatni zwrot jest rozczarowujący, ale nie jesteśmy daleko od miejsca, w którym byliśmy.

Duża część naszego społeczeństwa i gospodarki jest otwarta i dobrze prosperująca.

Przejdziemy przez ten ostatni zwrot, czerpiąc z tego samego ducha odporności, który doprowadził nas do tego momentu,

tego samego ducha solidarności i zaufania do nauki, który dał nam najbardziej zaszczepioną populację w Europie, i tego samego ducha wspólnoty, który określa nas jako naród.

Razem przez to przejdziemy.

Bądź bezpieczny i opiekuj się sobą.

Micheál Martin

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Merrion Street.ie

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Renowacja ostatniego
Podwyżka akcyzy wyw
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська