Nowe obostrzenia: Cała Polska w strefie czerwonej, gastronomia na wynos, limity w sklepach bez zmian

Od dzisiaj cała Polska staje się strefą czerwoną. Nowe obostrzenia to m.in. zakaz spotkań w grupie powyżej 5 osób czy prowadzenie restauracji w trybie tylko na wynos. Limity w sklepach pozostają bez zmian.

– Druga fala uderzyła w Europę. Reagując na tę sytuację niektóre państwa podjęły decyzję o całkowitym lockdownie np. Czechy. Inne zdecydowały się np. na godzinę policyjną. W Polsce nie wprowadzamy głębokiego lockdownu – mówił Mateusz Morawiecki.

– Obecnie liczba zajętych łóżek w Polsce to 10 tys., a mamy ich łącznie 18 tys. Bardzo niepokoi nas tempo przyrostu zakażeń – powiedział premier Morawiecki.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

– Nie zamykamy zakładów pracy, ale wszędzie muszą obowiązywać ścisłe reżimy sanitarne – podkreślił premier.

– Przed nami krytyczny tydzień – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. – W tym tygodniu przesądzi się, czy dalej będziemy mieli do czynienia z dalszym wykładniczym rozwojem epidemii. Niestety, spełniają się czarne scenariusze. Jeżeli ta tendencja by się utrzymała, to w przyszłym tygodniu będziemy narażeni na ryzyko testowania 20-25 tys. dziennych zachorowań. Taki scenariusz jest już scenariuszem gorszym od czarnego – dodał minister zdrowia.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

A to nowe obostrzenia:

– cała Polska od jutra staje się strefą czerwoną

– szkoła podstawowa od klasy 4 do 8 będzie działała zdalnie

– w godzinach od 8 do 16 dzieci nie mogą wychodzić same

– gastronomia będzie działała tylko na wynos (to obostrzenie zaplanowano na 2 tyg. z możliwością przedłużenia)

– zakaz spotkań w grupie powyżej 5 osób (wyjątki to cele zawodowe np. pracownicy budowlani)

– program ochrona seniorów (rząd prosi seniorów o niewychodzenie z domów)

– Prosimy seniorów powyżej 70 roku życia, którzy nie świadczą  pracy o nieprzemieszczanie się , w miarę możliwości o niewychodzenie z domu – wyjaśnił premier. Uruchomiony zostanie również program „Korpus Wsparcia Seniorów”. 

Dzisiaj resort zdrowia poinformował, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 13 632 osób, zmarły 153 osoby. To najwięcej dziennych zakażeń od początku epidemii.

fot. za KPRM

fot. za KPRM

DlaHandlu.pl>>>

Polska-IE: Udostępnij
Prezydent z wizytą
Sławomir Grzyb: Nie
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian