Nowe latarnie dezorientują owady
W Irlandii intensywnie przechodzi się na nowy rodzaj oświetlenia ulic, wykorzystujący technologię LED, ale naukowcy stwierdzili, że nie może być to światło o zabarwieniu niebieskim, nazywane zimnym.
Ten kolor poświaty dezorientuje owady, których liczebność znacznie spadła w ostatnim okresie, a to nie jest dobre dla środowiska. Niebieskie światło LED z ulicznych latarni wytwarza w owadach wrażenie, iż wciąż jest dzień, więc nadal przebywają w swoich dziennych kryjówkach, co prowadzi do stopniowego zaniku tych ważnych dla ekosystemu stworzeń.
Badania prowadzone w Mayo Dark Sky Park wykazały, że w miejscach, gdzie zamontowano latarnie LED z niebieskim światłem, a dokładnie białym o niebieskim odcieniu, czyli zimnym, znacznie zmniejszyła się ilość owadów nocnych. Takiej zależności nie potwierdzono w okolicach latarń LED emitujących światło żółte, ciepłe.
Jak powiedziała dyrektor ds. rozwoju Mayo Dark Sky Park Georgia MacMillan, mniejsza ilość owadów, to przerywanie łańcuchów pokarmowych, a do niedawna, zwykłe latarnie sodowe, czyli emitujące morelowe światło, przyciągały dużą ilość owadów i były swoistymi jadłodajniami dla stworzeń, które się nimi odżywiały. W konsekwencji mniejsza ilość owadów, powodować będzie szkody także wśród innych zwierząt, które do tej pory, nimi się żywiły.
Jedna zwykła latarnia uliczna, w ciągu nocy, może przyciągnąć swoim blaskiem ok. 150 owadów, więc wystarcza do nakarmienia kilku innych zwierząt. Jeżeli natomiast wszystkie latarnie wymienione zostaną na niebieskie LED, mnożąc to przez ilość punktów świetlnych w kraju, będziemy mieli do czynienia z kolejną epoką wymierania gatunków, które żywią się w nocy owadami.
Bogdan Feręc
Źr: The Times