Nowa ustawa uderzy w lichwiarzy

Minister finansów Paschal Donohoe zaproponował, aby nowa ustawa o firmach pożyczkowych, blokowała możliwość nakładania na pożyczkobiorców wysokich odsetek.

W związku z tym Departament Finansów zaproponuje, wkrótce już oficjalnie, by w Irlandii wprowadzony został w formie ustawy limit, jakim będą musiały kierować się wszystkie firmy pożyczkowe działające na terenie Republiki Irlandii. Wg ministra Donohoe, ustawa zapewni uczciwość wobec klientów, a jednocześnie będzie ich chronić przed nieuczciwymi i żerującymi na konsumentach lichwiarzami.

Co ważne w tej sprawie, minister Paschal Donohoe, obiecał, że ustawa wejdzie w życie, a pierwsze czytanie w irlandzkim parlamencie, odbędzie się już na jesieni tego roku.

Limity stóp procentowych od pożyczek udzielanych przez banki, instytucje parabankowe i inne podmioty pożyczkowe, uregulowane zostaną ustawą, a ta, wpływać będzie również na dodawanie do podstawy pożyczki innych opłat, np. za zbieranie wpłat. Zakazane mają być również inne opłaty dodatkowe, bo i takie stosowane były przez firmy stosujące zasady lichwy.

Zmieni się też samo nazewnictwo, jakie stosowane będzie wobec firm stosujących wysokie stopy oprocentowania wobec udzielanych pożyczek i z lichwiarskich, przemianowane zostaną na High Cost Credit Providers.

*

To teraz mamy już jasność, dlaczego z Irlandii wyprowadził się Provident. Jak mówiłem, coś było na rzeczy, a teraz ujawnił to właśnie resort ministra Donohoe.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Finance

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irish Water zachęca
Ubezpieczyciele winn