Nowa ulga podatkowa, ale dla wszystkich

Irlandzki Kongres Związków Zawodowych (ICTU) zauważył, że może dojść do niesprawiedliwości pracowniczej, o ile gabinet wprowadzi ulgę podatkową tylko dla wybranej grupy zatrudnionych na etatach.

Grupa ekspertów ICTU uznała, że ulga pracownicza, wyłącznie dla osób pracujących zdalnie, będzie niesprawiedliwa wobec osób, które nie mają możliwości świadczenia pracy z domu, więc powinna być przyznana wszystkim płatnikom PAYE. Miałaby obejmować koszty i wydatki związane z zatrudnieniem, ale i zapewniać równość dla tysięcy osób, które ze względu na rodzaj pracy, jaką wykonują, nie mogą tego robić z domu i obejmować np. koszty dojazdu do miejsca zatrudnienia.

Ulga pracownicza miałby zastąpić propozycję rządu, który jest zdania, chociaż ostatecznej decyzji jeszcze nie zatwierdzono, iż osoby pracujące zdalnie z domu, mogą otrzymać od pracodawcy kwotę w wysokości 3,20 € dziennie, co ma częściowo pokryć koszt pracy świadczonej z domu. Składkę mieliby wnosić pracodawcy, ale uważa się, że po pierwsze niewielu pracodawców z radością przyjmie tę propozycję, a część po prostu odmówi prawa do pracy zdalnej swoich pracowników, by uniknąć kosztów związanych z takim zatrudnieniem.

Propozycja ulgi, jaką zaproponowało ICTU, została już przesłana do Komisji ds. Podatków i Opieki Społecznej, która może rekomendować przyjęcie tej propozycji lub odrzucić ją już na etapie prac w Komisji. Propozycja Kongresu Związków Zawodowych jest oparta na przepisach, jakie wprowadzone zostały w Niemczech, a wszyscy pracownicy, mogą tam odliczyć od dochodu 1000 € rocznie i wystarczy do tego paragon ze sklepu.

Irlandzkie przepisy mówią jednak, że każda osoba pracująca z domu, może otrzymać ulgę w wysokości 10% rachunków za media oraz 30% w związku z opłatami za internet, jednak nie mogą korzystać w takim przypadku z innych odliczeń w ramach świadczonej pracy i nie mogą otrzymywać dodatku od pracodawcy w wysokości 3,20 €, jako wsparcia pracy zdalnej.

Ulga, o której mówią eksperci ICTU, miałaby obowiązywać również samozatrudnionych, a przeznaczona być na koszty związane ze świadczeniem pracy.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Podwójny Bank Holid
Ożywienie w sektorz
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська