Nowa normalność wg Harrisa

Minister zdrowia Simon Harris z rozbrajającą szczerością powiedział, chociaż użył słów nad wyraz delikatnych, iż powrotu do pełnej wolności i swobód obywatelskich, to właściwie nie będzie.

Wg ministra Harrisa, mieszkańcy Irlandii powinni oswajać się z myślą o braku pełnych swobód, gdyż nowa normalność, wyglądać będzie całkiem inaczej. Kiedyś normalnością było mieć przy sobie klucze do domu i samochodu, portfela oraz telefonu, a po pandemii, dodatkowo staną się taką maseczki na twarzach oraz inne ograniczenia.

Szef resortu zdrowia przyznał, że możemy mieć też do czynienia w najbliższych miesiącach z powrotem wielu ograniczeń, w tym w podróżowaniu, ale co zaznaczył, bardziej na poziomie lokalnym.

Nie jest też wykluczone, że w pewnym okresie, konieczne stanie się wprowadzenie obowiązku miejscowej izolacji, obowiązkowego zasłaniania twarzy oraz utrzymywania dystansu społecznego, ale i wprowadzanie chwilowych blokad miast, powiatów i hrabstw.

Minister Simon Harris:

– To nawyk, zmiana zachowania, do której musimy się przyzwyczaić, ponieważ jest to konieczne.

Co istotne, słowa ministra zdrowia, nie zostały wypowiedziane przypadkowo, a i podczas udzielania jakiegoś wywiadu, a swoją wizją przyszłych działań rządu i władz medycznych kraju, podzielił się z posłami na sali plenarnej Dáil. To z kolei jest znakiem, że również posłowie przyzwyczajani są to tych koncepcji, a i nie można wykluczyć, iż kolejny gabinet, nie przygotuje pakietu rozwiązań, które otworzą drogę do bezproblemowego wprowadzania dowolnych ograniczeń, związanych ze zdrowiem publicznym.

Obecnie mówi się, że słowa ministra Harrisa są odpowiedzią, na niewielki wzrost koronawirusowych zgonów, a tych wczoraj zanotowano trzy, ale i widać tendencję wzrostową nowych zakażeń. Na tej właśnie podstawie minister Harris oparł swoje twierdzenia, iż niektóre z ograniczeń, mogą powrócić, a i wejść na stałe do irlandzkiej popandemicznej rzeczywistości i być stałym elementem naszej nowej XXI-wiecznej rzeczywistości.

Bogdan Feręc

Źr: Oireachtas TV/Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Złe prognozy dla bu
Picie ze stoperem w
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish