Nowa Komisja Europejska przejęła władzę

Ursula von der Leyen z Niemiec oficjalnie przejęła władzę w Unii Europejskiej, tj. została przewodniczącą Komisji Europejskiej.

Ceremonia z udziałem najważniejszych przedstawicieli Unii Europejskiej, zarówno ustępujących, jak i nastających, była krótka, a w pierwszych słowach po objęciu stanowiska przewodnicząca Komisji Europejskiej powiedziała, że jej kadencja rozpoczyna się w trudnym czasie.

Ursula von der Leyen miła na myśli Brexit i wystąpienie z bloku Wielkiej Brytanii, ale zaznaczyła, iż stawi czoła tym wyzwaniom, a i będzie prowadzić całą Europę do zakończenia, tego procesu, niezależnie, z jakimi problemami przyjdzie się jej zmierzyć.

Kolejnymi zadaniami, jakie zajmować będą władze UE i członków Parlamentu Europejskiego będą kwestie związane z wojną handlową pomiędzy Chinami a USA, ale też napięta sytuacja między Unią Europejską i tymi dwoma mocarstwami.

Von der Leyen zaznaczyła, że duża odpowiedzialność spoczywa też na Europejskim Banku Centralnym i jego szefowej Christine Lagarde, która ma być strażniczką traktatów i unijnych finansów.

Nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej chce również, aby pod jej rządami Unia Europejska została naprawiona, a także stała się globalną siłą napędową polityki ekologicznej.

Ursula von der Leyen zastąpiła na stanowisku Jean-Claude’a Junckera i stało się to w 10 rocznicę podpisania traktatu lizbońskiego.

Bogdan Feręc

Źr: AFP

Podziel się:

Stephen Fahey: Becau
Lisa Smith aresztowa
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn