Nowa IRA zaczyna dawać o sobie znać

Zatwardziali przeciwnicy procesu pokojowego z Irlandii Północnej, zaczynają się reorganizować, a i chcą zmienić sposób działania Nowej IRA.

Stało się to kiedy służby bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej i Republiki Irlandii, ustaliły rzekomych przywódców Nowej IRA i aresztowały te osoby, a podstawą zatrzymania miała być działalność skierowana przeciwko pokojowi na wyspie i terroryzm.

Nowe kierownictwo IRA, które wyłonione zostało po serii wcześniejszych aresztowań, ma być znacznie bardziej radykalne i co ważne, wręcz inspirować do ataków, a i zmieniło zasady funkcjonowania, bo pojedyncze komórki Nowej IRA, na przeprowadzenie akcji, nie muszą uzyskiwać zgody swoich władz.

Z doniesień, jakie przekazano prasie, wynika, iż obecne przywództwo Nowej IRA, to twardogłowi, którzy od lat byli przeciwnikami procesu pokojowego, a pochodzą z Derry i Donegal. Jak twierdzą siły policyjne na wyspie, radykalizm, jakim posługują się szefowie Nowej IRA, wyzwolić ma inicjatywy, by te, wychodziły bezpośrednio od członków IRA, a ich działania prowadzone były lokalnie lub w porozumieniu z innymi grupami.

Jedno ze źródeł operacji „Arbacia”, podczas której aresztowano i oskarżono o terroryzm ośmiu mężczyzn i dwie kobiety, twierdzi, iż Nowa IRA:

– Nauczyła się na swoich błędach, że posiadanie centralnego dowództwa, które musi zatwierdzać wszystko, jest słabością. Zwracają się w stronę modelu franczyzowego, co może być znacznie groźniejsze, niż dotychczasowe działanie IRA.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Cel znacznie poniże
Irlandia słabo radz
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian