Nowa inicjatywa wspierająca infrastrukturę spacerową i rowerową dla szkół

Rząd uruchomił nową inicjatywę Bezpieczne trasy do szkoły, która wesprze infrastrukturę aktywnej podróży dla wybranych szkół w całym kraju. W ramach programu, który jest kolejnym etapem inwestycji rządu w aktywne podróżowanie, środki z kwoty 1,8 miliarda euro przyznanej w ramach „Programu dla rządu”, przekazane będą na wsparcie ruchu pieszego / jazdy na rowerze i jazdy na rowerze w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Program Bezpieczne trasy do szkoły ma na celu stworzenie bezpieczniejszych tras spacerowych i rowerowych w społecznościach, złagodzenie zatorów przy bramach szkół i zwiększenie liczby uczniów, którzy chodzą lub jeżdżą na rowerze do szkoły poprzez zapewnienie udogodnień dla pieszych i rowerzystów. Ulepszenia w dojazdach do szkoły mogą obejmować zmodernizowaną ścieżkę dla pieszych lub nową ścieżkę rowerową, aż po całkowitą przebudowę wejścia do szkoły.

Minister stanu Hildegarde Naughton, która zadeklarowała odpowiedzialność za program w Departamencie Transportu, powiedziała: 

– Program Bezpieczne trasy do szkoły na nowo wyobrazi drogę do szkoły i na nowo zapoczątkuje podróż do szkoły aktywnymi środkami. Dzięki tej nowej inicjatywie będziemy współpracować ze społecznościami szkolnymi i wspólnie będziemy działać na rzecz usunięcia przeszkód w chodzeniu / jeździe na rowerze i na rowerze do szkoły, z którymi obecnie borykają się nasze dzieci. Znajdziemy sposoby, aby codzienna podróż do szkoły była przyjemna, aktywna i bezpieczna dla każdego ucznia. Mam nadzieję, że z czasem, dzięki ciągłym inwestycjom i współpracy wynikającej z programu Bezpieczne drogi do szkoły, każdy uczeń w każdej wiosce, miasteczku i mieście będzie mógł bezpiecznie podróżować do szkoły i ze szkoły, czy to pieszo, na hulajnodze, czy na rowerze.

Wszystkie szkoły mogą ubiegać się o udział w programie, a informacje będą przekazywane z Departamentów Edukacji i Transportu do szkół w całym kraju. Wybrane szkoły zostaną poprowadzone przez proces składania wniosków i będą współpracować z wyznaczonym urzędnikiem ds. infrastruktury z Green-Schools, który będzie współpracował ze szkołą i władzami lokalnymi podczas planowania i wykonywania prac.

Szkoły zostaną wybrane do udziału w programie na 2021 r. na podstawie różnych kryteriów, w tym typu szkoły, lokalizacji i zaangażowania szkoły w zrównoważone podróżowanie. Program wybierze kilka szkół do udziału w tym roku, z dalszymi możliwościami ponownego złożenia wniosku w późniejszym terminie dla szkół, które nie otrzymają pozytywnych wniosków.

Program jest finansowany przez Departament Transportu za pośrednictwem Krajowego Urzędu Transportu (NTA) i wspierany przez Departament EdukacjiZielone szkoły z Taisce koordynują program, a fundusze zostaną udostępnione władzom lokalnym, które odegrają kluczową rolę w dostarczaniu infrastruktury wzdłuż tras dojazdowych i przy bramie szkoły.

Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie www.greenschoolsireland.org/saferoutestoschool

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Transport/Fine Gael

Polska-IE: Udostępnij
Fianna Fáil równie
Rząd nie może pozw
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian