Niższy VAT na prąd i gaz, ale płacić będziemy więcej

Wczoraj wszedł w życie przepis obniżający podatek VAT na prąd oraz gaz, ale podniesiony został podatek węglowy i zaczęła obowiązywać podwyżka cen na energię elektryczną.

Podatek węglowy obejmie swoją podwyżką rachunki za prąd, gaz, olej opałowy, paliwa pędne i paliwa stałe, więc obniżenie podatku od towarów i usług, nie da zupełnie nic, czyli płacić będziemy więcej, niż dzieje się to obecnie. O ile chodzi o olej opałowy, to podwyżka da 19 € wyższy rachunek przy każdym napełnieniu 900-litrowego zbiornika, co oznacza, że średnio w roku koszt podatku węglowego za olej opałowy wynosi od wczoraj 103 €.

W przypadku użytkowników gazu za ten nośnik energii podatek wzrośnie o 17 € i da w roku uśrednioną kwotę ogólną 93 €. O 10,5 centa podniesie się cena jednego litra paliwa na stacjach benzynowych, ale zdrożeje też węgiel, brykiet węglowy i inne paliwa stałe.

W przypadku klientów ESB Electric Ireland podwyżka wyniosła wczoraj 23% za sam prąd, a dodatkowo zapłacimy 35% więcej opłat stałych. Z tego wynika, że rocznie gospodarstwo domowe zapłaci za zużyty prąd ok. 300 € więcej, ale będą też gospodarstwa domowe, w których rachunek roczny wzrośnie o ponad 400 €. Klienci SSE Airtricity zapłacą jeszcze więcej, gdyż u tego dostawcy podwyżka wyniosła 24%, co da rocznie wzrost opłat o średnio 330 €.

Dla porównania można podać wysokość obniżki podatku VAT na energię elektryczną i gaz, a rząd zadecydował, że obniży ten podatek o 4,5%, więc z 13,5% do 9%. Różnica widoczna jest więc gołym okiem, czyli kolejny raz nasze rachunki energetyczne będą wyższe, nawet jeżeli zaczęliśmy oszczędzać i weszliśmy w sezon letni.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Przepisy specjalne d
Irlandia wyda więce
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська