Niższy VAT na kolejne miesiące?

Obniżka podstawowej stawki VAT powinna zostać przedłużona o następne 3 miesiące.

Rzecznik Sinn Féin ds. finansów Pearse Doherty wezwał Ministra Finansów do przedłużenia obniżki standardowej stawki VAT z 23 do 21 procent na kolejne 3 miesiące – do końca maja.

Poseł Doherty opisał tę redukcję, jako krótkoterminowy środek mający na celu zapewnienie ulgi przedsiębiorstwom borykającym się z trudnościami finansowymi.

Przemawiając podczas spotkania w Dáil, Doherty powiedział:

– Po wykluczeniu tak wielu małych firm, dostawców i hurtowników z CRSS na wiele miesięcy, rząd planuje teraz podnieść VAT na towary i usługi, które z trudem sprzedają. Biorąc pod uwagę, że ograniczenia mogą trwać jeszcze przez jakiś czas, obniżenie podstawowej stawki VAT z 23 do 21 proc. powinno zostać przedłużone o kolejne trzy miesiące do końca maja. Pozwoliłoby to przedsiębiorstwom borykającym się z trudnościami zaabsorbować zmniejszenie ich bilansów w celu wsparcia marż gotówkowych. Następnie, należy poddać system przeglądowi pod koniec trzymiesięcznego okresu. Celem polityki musi być jak największe pobudzanie gospodarki, przedsiębiorstw i pracowników, abyśmy mogli wyjść z kryzysu bez długotrwałych szkód. Rozszerzeniu obniżonej podstawowej stawki VAT musi towarzyszyć zapewnienie przedsiębiorstwom i pracownikom, że dopłaty do wynagrodzeń i dochodów będą obowiązywać tak długo, jak będzie to konieczne. Brak odpowiedniego wsparcia spowodowałby długoterminowe szkody dla naszej gospodarki i zatrudnienia.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Potrzebne są pilne
Fat Thursday / Tłus
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian