Nikogo nie należy winić za zakażenie się koronawirusem

Dr Ronan Glynn powiedział, że nikt nie powinien być obwiniany, że zaraził się wirusem SARS-CoV-2, nawet jeżeli stało się to za granicą.

Wg naczelnego lekarza kraju, zakażenie może nastąpić pomimo podjętych środków ostrożności, więc żadna osoba, nie może być wystawiona na obwinianie za zachorowanie. Dr Glynn dodał też, że nie można obarczać winą osób, które poza granicami Irlandii, zakaziły się koronawirusem, a i nie muszą się one obawiać, że w kraju, zostaną napiętnowane przez personel medyczny lub inne instytucje państwowe.

Inaczej może być w przypadku np. znajomych lub nawet zakładów pracy, ale pełniący obowiązki dyrektora medycznego w Departamencie Zdrowia, odradza takie praktyki, ponieważ osoby, które doczekają się swoistego ostracyzmu społecznego, mogą wystąpić o zadośćuczynienie na drogę sądową, a wydaje się, że sprawę w takim przypadku wygrają, więc otrzymają odszkodowanie za poniesione straty moralne.

Dr Ronan Glynn zaapelował też do wszystkich mieszkańców kraju, również tych powracających z zagranicy, aby byli uczciwi w stosunku do współmieszkańców wyspy i po powrocie, poddali się badaniom na obecność koronawirusa oraz izolowali przez 14 dni, co pomoże w spowolnieniu jego transmisji, a nawet opanowaniu sytuacji epidemiologicznej w kraju.

Doktor Ronan Glynn:

– Całkowita reakcja na tę pandemię zależy od chęci ludzi do bycia uczciwym i zgłaszania się na testy oraz izolację, gdy mają objawy. Ogromna większość ludzi zrobiła to do tej pory, dlatego udało nam się opanować sytuację wirusową w kraju i nadal mamy ja pod kontrolą.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Ciepło pozostanie z
Lekarze rodzinni zal