Niezwykła historia zwykłej tablicy

Spacerując po Dublinie można się natknąć na setki tablic upamiętniających kogoś lub coś.

Najczęściej nie zwracamy na nie uwagi, bo ileż można czytać o kolejnym ktosiu, który się tu urodził, czy zmarł śmiercią bohatera, albo był kimś ważnym, czy troszkę mniej ważnym. Jest w Dublinie jedna tablica, która odbiega od tego standardu.


Tuż przed milenium władze miasta wpadły na genialny pomysł – postanowiono zainstalować zegar, który miał odmierzać czas pozostały do milenium. Cyferki miały być wyświetlane z mostu O’Connell na rzekę Liffey. Pomysł bomba! Dublińczycy zadowoleni, więc słowa wprowadzono w czyn. No i tu objawiła się złośliwość przedmiotów martwych, bo zegar bardzo szybko zaczął szwankować.

No cóż, zegar zdemontowano, ale na moście pozostała mało efektowna dziura. I tu znowu władze miasta wzięły się do roboty i zaczęły się zastanawiać, co z tą dziurą zrobić. Myśleli tak o niej przez parę dobrych lat, aż w 2006 roku dziennikarz „Sunday Tribune” Eoghan Rice wniósł zapytanie do szanownej władzy miasta o tablicę na moście. Okazało się, że w miejscu dziury jest tablica upamiętniająca Fr. Pat Noise, który to zmarł w dziwnych okolicznościach w 1919 roku, kiedy to jego powóz wpadł do rzeki Liffey.

Dziennikarz był ciekawski i chciał się dowiedzieć kim był ojciec Pat, ale ku jemu i nie tylko jemu, zaskoczeniu, nikt nie potrafił powiedzieć kim ów jegomość był, ani też jakim cudem ta tablica znalazła się na moście. I tu uwaga – na scenę wkracza irlandzka fantazja. Okazało się, że dwa lata wcześniej (!) dwaj bracia zrobili dublińczykom psikusa. Ponoć na tablicy umieścili podobiznę swojego ojca, który wtedy był jeszcze bardzo żywy (teraz, to już nie wiem, bo minęło parę dobrych lat).

Mówi się też, że Fr. Pat Noise to gra językowa anagram łacińskich słów „Pater Noster”, co znaczy ojcze nasz, a tu prawdopodobnie chodzi o ojca naszych braci. Anagramem ma też być nazwa instytucji 😉, „która tę tablicę ufundowała”- HSTI, co w pierwotnej wersji było słowem niecenzurowanym. Jakim?! To już zadanie dla Was 😝.


Na zakończenie dodam tylko, że tablica została usunięta zaraz po odkryciu „oszustwa”, ale że bardzo przypadła do gustu miejscowym, więc szybko wróciła na swoje pielesze. 

Przemysław Zbieroń
Fot. Google
Shamek w Dublinie – Radio PL

Polska-IE: Udostępnij
Partia Pracy wzywa r
Szekspir – Henryk
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian