Niezgodność charakterów

Od początku było wiadomo, że koalicja będzie charakteryzowała się rozbieżnością stanowisk, a po jej zawiązaniu, różnice ujawniły się natychmiast.

Kiedy powoływano gabinet, Micheál Martin i Leo Varadkar zapewniali, iż współpraca i działania na rzecz kraju są podstawą wiążącą ugrupowania tworzące rząd, ale to, jak się teraz okazuje, były tylko słowa. Jak na dłoni widać, że Fine Gael ma całkiem inne pomysły w wielu kwestiach, co następnie odrzucane jest przez Fianna Fáil i w pewien sposób wytwarza atmosferę napięcia.

Najwięcej problemów stwarza teraz sprawa koronawirusa i np. wicepremier i ministrowie z Fine Gael mają swoją wizję zabezpieczenia zdrowotnego państwa, a premier i jego grupa, ma swoją. Oba obozy różnią się w propozycjach diametralnie, czyli konflikty w rządzie są na porządku dziennym.

Wręcz modelowym przykładem niesnasek był ostatni weekend, kiedy Varadkar w spawie wirusa powiedział jedno, a Martin przedstawił inny pogląd. Na domiar złego, minister zdrowia Donnelly, pokłócił się z wicepremierem i poszło oczywiście o covidowe ograniczenia. Leo Varadkar i Fine Gael są zwolennikami podnoszenia poziomów ograniczeń, a Fianna Fáil chce łagodnych rozwiązań, czyli pozostawienia kraju na poziomie trzecim. W takim przypadku mamy wskazanie, iż zgody w gabinecie nie ma, a i szybko nie będzie, bo wizje są dalekie od siebie.

To tylko ten widoczny wierzchołek góry lodowej, albowiem są też inne problemy, a te dotyczą gospodarki i pomysłów na jej wspieranie, co nawiasem mówiąc, obserwowane mogło być podczas wcześniejszych działań w kwestii tworzenia budżetu. O ile w latach poprzednich, minister ds. wydatków i reform, nie miał wielkiego wpływu na ustawę budżetową, to teraz, minister McGrath, jest jednym z jego twórców, więc aktywnie „współpracował” z ministrem finansów Paschalem Donohoe. Oficjalnie nie było mowy o problemach we współpracy na tym polu, ale inaczej działo się w kuluarach Dáil, gdzie posłowie szeptali, że Donohoe, nie jest specjalnie zadowolony ze współpracy z McGrathem.

Problemy koalicji, które możemy obserwować obecnie, mogą się pogłębiać, a należy mieć na uwadze kilka czynników, w tym, sam rozwój epidemii na wyspie, jak i niedogodności gospodarcze. Wtedy do otwartych „działań zbrojnych”, może dojść bardzo szybko, a i o zatrzymanie rozpadu koalicji, będzie trudno.

Z takiego obrotu sprawy zadowolone jest natomiast Sinn Féin, gdyż wykorzystuje rozwijający się kryzys koalicyjny, a i w doskonały sposób wykorzystuje chaos informacyjny, jaki jest dziełem gabinetu trzech.

Bogdan Feręc

Zdjęcie dzięki uprzejmości RTE

Polska-IE: Udostępnij
Opozycja chce wzmoż
Minister zdrowia –
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian