Niezauważalni bohaterowie pandemii

My siedzimy bezpiecznie w domach, przynajmniej cześć z nas, ale są osoby, o których bardzo rzadko wspomina się w czasie pandemii.

Lekarze, pielęgniarki i policjanci, to ci, którzy stoją na pierwszej linii walki ze skutkami działalności wirusa Covid-19, i których wymienia się zawsze w doniesieniach prasowych, jako bohaterów. W kraju są jednak jeszcze ludzie, zmagający się codzienne z możliwością zakażenia, a do tych zaliczyć trzeba, bo wykonują swoją pracę z pełnym poświęceniem, sprzedawców, dostawców, listonoszy, pracowników firm kurierskich, pocztowców i kierowców autobusów oraz tramwajów.

Nie można zapominać w tym przypadku również o osobach pracujących w czeluściach szpitali, więc pracowników  utrzymujących w nich porządek, pracownikach szpitalnych pralni oraz kucharzach i pomocach kuchennych, przygotowujących posiłki dla chorych.

Nie zauważamy też bankowców, a ci również nadal przyjmują nas w swoich okienkach, ale i oni narażeni są na zakażenia, więc praca stała się na tyle stresująca, iż prowadzi niekiedy do stanów lękowych, ale o tym mówi się bardzo mało.

Są też energetycy, wodociągowcy i osoby obsługujące dostawy innych nośników energii, nie wyłączając z tego pracowników stacji benzynowych i kierowców dowożących nam olej opałowy, gdyż i oni cały czas pracują, by prąd i woda płynęły do naszych domów, a te były ciepłe, chociaż rzadko korzystamy teraz z ogrzewania.

Ludzie pracują też w restauracjach i barach szybkiej obsługi, przygotowując nam posiłki, a chociaż te miejsca są obecnie zamknięte, ilość telefonicznych zamówień rośnie, a frytki i pizze, docierają do naszych domów.

W tej grupie, czyli cichych bohaterów, są też pracownicy niektórych fabryk, a te utrzymały produkcję, by dostarczać na rynek leki, materiały opatrunkowe, higieniczne i inne, jakie potrzebne są zawsze, więc proces produkcji musi być utrzymany. Nie można zapominać o rolnikach, pracownikach przetwórni oraz pracownikach hurtowni, bo i ci, nie są często prezentowani w mediach.

Bez tych jednak osób, bez ich niewidocznej dla nas pracy, z całą pewnością nasze życie podczas pandemii, nie wyglądałoby tak dobrze, jak ma to miejsce teraz i nasze możliwości ochrony przed zakażeniem koronawirusem, byłyby znacznie mniejsze.

Bogdan Feręc

Źr. gł.: RTÉ Radio One

Polska-IE: Udostępnij...
Rząd przetestuje 10
Irlandzka gastronomi
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish