Nieuregulowany Brexit zbliża się wielkimi krokami

Główny negocjator Unii Europejskiej ds. Brexitu Michel Barnier powiedział, że „Wielka Brytania wycofuje się ze zobowiązań politycznych, jakie zagwarantowane były umową”.

Michel Barnier powiedział po ostatniej rundzie rozmów brexitowych, które mają ustalić przyszłe kontakty handlowe, że sprawy zmierzają w złym kierunku, ponieważ Wielka Brytania odstępuje od wynegocjowanych wcześniej porozumień, a przyjętych zarówno przez brytyjski rząd, jak i parlament tego kraju, a zaakceptowanych przez wszystkie kraje unijne.

Ostatnie rozmowy miały jako podstawowy cel określenie zasad, na jakich po 31 grudnia 2020 roku odbywać się będą połowy morskie na unijnych i brytyjskich wodach, wolnej oraz uczciwej konkurencji, ale też ustalenie wolności obywatelskich dla poddanych Królestwa i osób pochodzących z Unii Europejskiej w zakresie przepływu osób.

W swoim wystąpieniu po zakończeniu rozmów, które trwały przez ostatnie dni, Michel Barnier podkreślił, iż zobowiązany jest powiedzieć prawdę, a ta, nie jest dobra.

Michel Barnier:

– Prawda jest taka, że ​​w rozmowach nie nastąpił znaczący postęp. Wielka Brytania nie wykazała żadnej rzeczywistej chęci zbadania innych rozwiązań niż strefowe przywiązanie do podziału kwot w zakresie rybołówstwa. Nie zrobiliśmy żadnego postępu w zakresie zasad uczciwej gospodarki i handlu. Zespoły nie były w stanie poczynić postępów w kwestii jednolitych ram zarządzania ustanawiających prawne powiązania między naszymi różnymi obszarami współpracy, w tym wolności obywatelskich. Oczywiście w nadchodzących miesiącach będę nadal działał w pełnej ufności i przejrzystości w kontaktach z państwami członkowskimi i Parlamentem Europejskim, aby udało się osiągnąć porozumienie.

Jedynymi kwestiami, w których można było zaobserwować zbliżenie stanowisk, były te, które mówiły o współpracy pomiędzy służbami policyjnymi i sądowymi, dodał Barnier. Główny unijny negocjator powiedział również, iż w wielu kwestiach, jakie pojawiły się podczas rozmów, widać zmianę stanowiska brytyjskiego gabinetu, a to oznacza odejście od wcześniejszych deklaracji politycznych. Barnier zaznaczył również, że rozmowy z mijającego tygodnia, „dalekie były” od tekstu umowy, który przyjęty został w ubiegłym roku przez stronę brytyjską i unijną.

Michel Barnier:

– Premier Wielkiej Brytanii Johnson zgodził się w paragrafie 118 deklaracji politycznej, aby oprzeć nasze przyszłe stosunki na nadrzędnych ramach instytucjonalnych, z powiązaniami między poszczególnymi obszarami współpracy. Po raz kolejny jesteśmy bardzo daleko od tego celu. We wszystkich tych obszarach – i wielu innych – Wielka Brytania nadal wycofuje się ze zobowiązań podjętych w deklaracji politycznej.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish