Nieudolność władzy kolejny raz dała o sobie znać

Jeszcze miesiąc temu minister budownictwa z pewną dozą radości przedstawiał dane o spadku ilości osób bezdomnych w kraju, ale tym razem do zadowolenia nie ma najmniejszych powodów, bo ilość osób bez dachu nad głową, ponownie wzrosła.

W sierpniu, gdyż tego okresu dotyczą dane, ilość osób bezdomnych w Irlandii podniosła się do 10,338, więc w skali miesiąca od lipca, w kraju przybyło 63 bezdomnych. Bez domu jest obecnie w Irlandii 6490 dorosłych i 3848 dzieci. W przypadku rodzin kwota bezdomności wzrosła do 1726.

Na wyspie pierwszy raz poziom bezdomności przekroczył magiczną granicę 10.000 w marcu tego roku, a od tego czasu, z niewielkimi wahaniami, ale utrzymuje się wciąż powyżej tej liczby.

Z całą pewnością i przekonaniem można teraz powiedzieć, że obietnice o spadku ilości osób bezdomnych, a i działaniach rządu w tej kwestii, były wyłącznie czczymi słowami, bo dane przeczą wypowiedzi ministra budownictwa, a i premiera Irlandii, iż rząd działa, by sytuację w kraju zmienić.

Po tym komentarzu można dodać tylko tyle, iż wiele gorzkich słów wypowiedziały pod adresem gabinetu Leo Varadkara organizacje pomagające bezdomnym, natomiast opozycja parlamentarna, biła w rząd słowami krytyki, jak w bęben, a najbardziej aktywne było w tym zakresie Sinn Féin.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Housing/Simon Community

Polska-IE
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish