Nietzsche, a likwidacja NPHET

W przestrzeni publicznej pojawia się coraz więcej pytań o zapowiadaną likwidację Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego, więc należy temat przybliżyć.

Otóż kilka tygodni temu zapowiedziano, że NPHET, który znienawidzony jest tak samo, jak naczelny lekarz kraju dr Tony Holohan, zostanie rozwiązany, a przynajmniej odebrane będą mu niektóre uprawnienia i znacznie ograniczony będzie skład tego ciała. Tak się jednak nie stało i sprawa pozostaje w sferze zapowiedzi, ale kontekst działania jest widoczny gołym okiem, czyli organ, nadal jest w kraju potrzebny.

Chodzi o rosnącą ilość przypadków zakażeń koronawirusem, a NPHET, jako Zespół zajmujący się sprawą od samego początku, posiada odpowiednią wiedzę, aby wydawać swoje opinie w tym zakresie.

W związku z tym uznano, co całkiem niedawno powiedział premier Micheál Martin, że termin rozwiązania NPHET, został odsunięty w czasie. Ta informacja umknęła niektórym mieszkańcom Irlandii, bo wolą skupiać się na stałym powtarzaniu do znudzenia tych samych ogranych haseł, co jakże zgrabnie i to grubo ponad 100 lat temu, określił Friedrich Wilhelm Nietzsche. Ów powiedział:

– Ten, który z demonami walczy, winien uważać, by samemu nie stać się jednym z nich.

Tak, tak, walczący z covidowymi demonami, powinni mieć na uwadze to, że już wpadli w te sidła, bo ich życie zdominowały nie do końca mające jakiekolwiek podstawy memy i powtarzane bezmyślnie, a nośne hasełka.

Równie słabo wygląda w tym zakresie, czyli walki z przekaźnikami informacji, bo niezależnie od tego, ile słów krytyki i połajanek pojawia się pod adresem prasy, radia i telewizji, te, nadal informują, posługując się oficjalnymi danymi, a i niespecjalnie zwracają uwagę na komentarze, do których każdy ma prawo, ale nie każdy powinien je prezentować światu.

To tak na marginesie, bo w końcu i ja, mam prawo do wyrażenia swojej opinii, która jest repliką* na kierowane pod moim adresem słowa.

Na koniec jeszcze jeden cytat z Nietzschego, chyba mój ulubiony, bo kiedy włączam komputer, stale mam go przed oczami, a mówi:

– Kiedy spoglądasz w otchłań, ona również patrzy na ciebie.

*Replika – odpowiedź na czyjeś uwagi lub zarzuty.

Bogdan Feręc

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Zmiany w szkołach.
Lepiej zburzyć niż