Niestabilny wzrost sektora usług

Dane, jakie pochodzą z Irlandii, wskazały, że trend jest zgodny z obserwowanym w strefie euro, ale pokazały też, że jest on wyższy od tego z USA i Wielkiej Brytanii.

Indeks PMI dla sektora usługowego, jaki prowadzi AIB Ireland, mówią o stosunkowo wysokiej, ale słabnącej aktywności tutejszych przedsiębiorstw w marcu, chociaż w trendzie wzrostowym za ostatnie 9 miesięcy. Nie zmienia to jednak faktu, iż marcu odczyt wyniósł 55,7, czyli był najniższy w tym roku. W porównaniu z odczytem PMI usług dla strefy euro, Irlandia jest na lepszej pozycji, bo dla wszystkich 20 państw strefy, gdzie wskaźnik wynosi 55,6.

W ujęciu długofalowym indeks PMI dla irlandzkich usług wygląda całkiem przyzwoicie, a nawet mówi się, że może zwiastować w przyszłości kolejne wzrosty, ale i tu mamy pewne zawirowania, gdyż wśród usługodawców wciąż obserwowany jest niepokój, czy kolejne 12 miesięcy będą dobre, natomiast zaufanie sektora jest w strefie spadkowej. Głównym powodem obaw jest utrzymanie popytu na świadczone usługi, ale też znalezienie pracowników, a jak dodają firmy, wciąż chcą zatrudniać, żeby poradzić sobie z opóźnieniami.

Specjaliści uważają, że nastroje w Irlandii pogarsza stale wysoka presja kosztów prowadzenia działalności w sektorze usług, a ich ograniczenia można by uniknąć, jednak firmy starają się, aby nie przerzucać zbyt wielu kosztów na swoich klientów.

Główny ekonomista AIB Oliver Mangan powiedział:

– Podczas gdy tempo wzrostu cen osłabło w marcu, presja inflacyjna pozostała podwyższona w całym sektorze usług. Przedsiębiorstwa nadal zgłaszały presję na wzrost cen w szerokim zakresie ponoszonych nakładów, w szczególności płac i rachunków za energię. Wyższe koszty są nadal przenoszone na klientów w postaci wyższych cen, a tempo wzrostu cen sprzedaży jest nadal wysokie, pomimo spadku do najniższego poziomu od 18 miesięcy.

Ja dodaje ekspert, dane z sektora usług są inne, niż te z produkcyjnego, który wciąż wyhamowuje, więc ogranicza działalność i o ile już zatrudnia nowych pracowników, ilość dostępnych miejsc pracy nadal się kurczy.

Nie można też powiedzieć, że sektor usługowy w Irlandii rozwija się stabilnie, bo tak nie jest, czyli od kilku miesięcy obserwujemy wzrosty oraz chwilowe spadki w ocenie indeksowej, a i nastroje są chwiejne.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Tim Mossholder on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Poland seeks to step
Czeka nas kolejna na